Villa Elise, Stronie Śląskie
Trasa 22 SZLAK TURYSTYCZNY – ROWEROWY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO WSI NOWY GIERAŁTÓW NA JARMARK PRODUKTU LOKALNEGO”
  1. Homepage
  2. Przewodnik
  3. Okoliczne szlaki
  4. PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO WSI NOWY GIERAŁTÓW NA JARMARK PRODUKTU LOKALNEGO

Trasa 22 SZLAK TURYSTYCZNY – ROWEROWY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO WSI NOWY GIERAŁTÓW NA JARMARK PRODUKTU LOKALNEGO”

Check-in
date
Check-out
date

Trasa 22 SZLAK TURYSTYCZNY – ROWEROWY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO WSI NOWY GIERAŁTÓW NA JARMARK PRODUKTU LOKALNEGO”

Trasa: Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim -> ul. Adama Mickiewicza -> Goszów -> Stara Morawa -> Nowa Morawa -> wiejski plac spotkań w Nowym Gierałtowie -> Stara Morawa -> Goszów -> Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim.

Długość trasy ok. 16,1 km. Dla: dla rodzin z dziećmi, trasa łatwa, poprowadzona głównie po drogach asfaltowych bocznych.

Czas przejazdu około 2 – 3 godziny.

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przed Pensjonatem Villa Elise Park w Stroniu Śląskim. Pensjonat ma bardzo ciekawą historię, mieści się w zabytkowej rezydencji rodziny Loskych - założycieli nieistniejącej już niestety, huty szkła kryształowego, która powstała w roku 1864 z inicjatywy właścicielki tych terenów królewny holenderskiej Marianny Orańskiej. Zabytkowy pensjonat, położony jest u podnóża Sowiej Kopy, nad rzeką Biała Lądecką. Ruszamy na podbój tras rowerowych w Gminie Stronie Śląskie. Dzisiaj wybierzemy się na trasę do wsi NOWEGO GIERAŁTOWA, położonej w głębokiej dolinie Białej Lądeckiej, pomiędzy Górami Złotymi a Górami Bialskimi, gdzie w każdą sobotę od maja do końca października odbywają się JARMARKI PRODUKTU LOKALNEGO, na których można kupiś przeróżne produkty w postaci, ciast, nalewek, serów itp. wyprodukowanych metodą naturalną. Tam można kupić tylko i wyłącznie same smakołyki, Trasa poprowadzona jest głównie po bocznych drogach asfaltowych, zatem ruszamy w drogę….

Przejeżdżamy przez bramę wejściową na teren posesji przy pensjonacie Villa Elise Park w Stroniu Śląskim, jedziemy do ulicy Adama Mickiewicza w Stroniu Śląskim, Skręcamy w lewo, w górę rzeki Białej Lądeckiej. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, pod górę, wjeżdżamy do wsi Goszów, jedziemy z dala od ruchliwych dróg, wąskim asfaltem. Po pokonaniu niedużego wzniesienia dojeżdżamy do ostrego zakrętu w lewo, tutaj warto się zatrzymać na chwilę, roztacza się stamtąd piękna panorama na Łysiec z Górami Bialskimi, Śnieżnik i Czarną Gówę w Masywie Śnieżnika oraz Sowią Kopę w Górach Złotych. Dojeżdżamy do mostu na rzece Białej Lądeckiej, skręcamy w prawo za mostem i dalej wzdłuż drogi łączącej Stronie Śląskie z Bielicami jedziemy w górę trasa rowerową nr. 2. Po przejechaniu około 2 kilometrów dojeżdżamy do „Wiaty pod Bocianem” w Starym Gierałtowie, miejsca gdzie możemy przez chwilę odpocząć.

Jedziemy dalej boczną drogą asfaltową przez Stary i Nowy Gierałtów, cały czas towarzyszy nam trasa rowerowa nr. 2 a od „Wiaty pod Bocianem” również trasa nr. 3 . Przy Pensjonacie „Orlik” w Starym Gierałtowie trasa nr 2 skręca w prawo w kierunku skałek „Trzy Siostry”, trasa nr 3 skręca po 300 metrach w lewo do góry w kierunku Kobylicznej Drogi, my jedziemy dalej trasą rowerową nr. 4. Wjeżdżamy na główną drogę w kierunku Bielic, skręcamy w lewo w górę rzeki Białej. Po około 300 metrach, po lewej stronie drogi dojeżdżamy do drewnianego mostku, którym po przejechaniu na drugą stronę rzeki i skręcając w prawo dojeżdżamy do wiejskiego placu spotkań w Nowym Gierałtowie. Do placu można też dojechać obok kościoła parafialnego w Nowym Gierałtowie pw. Św. Jana Chrzciciela. Bliżej jest przez mostek. Obok placu spotkań poprowadzona jest ścieżka dydaktyczna, założona przez Nadleśnictwo Lądek-Zdrój.

Plac wiejski jest docelowym miejscem naszej dzisiejszej wycieczki, znajduje się tam duża wiata turystyczna, gdzie możemy odpocząć oraz zrobić zakupy ekologicznych produktów lokalnych. Jarmarki odbywają się w każdą sobotę od maja do października w godzinach 12-14. Wstęp na plac jest bezpłatny.

Po odpoczynku i ewentualnych zakupach, ruszamy w powrotną drogę do Stronia, praktycznie jedziemy cały czas drogą dojazdu do Nowego Gierałtowa z tym wyjątkiem, że nie wracamy już bocznymi drogami wzdłuż tras rowerowych, którymi jechaliśmy wcześniej. Jedziemy cały czas główną drogą Bielice Stronie Śląskie, na tej trasie ruch samochodowy jest nieduży więc śmiało możemy wracać główną drogą, jeżeli jednak obawiacie się Państwo o swoje bezpieczeństwo to proponujemy wybrać wariant wzdłuż tras rowerowych. Przejeżdżamy przez Stary Gierałtów i Goszów, mijając przydrożne odnowione kapliczki słupkowe i domkowe, nowe pensjonaty, powstające w tej okolicy ostatnio jak grzyby po deszczu oraz stare budynki tzn. zabudowy sudeckiej, niestety z roku na rok jest ich coraz mniej.

Dojeżdżamy do Stronia do ulicy Mickiewicza, przed mostem nad rzeką Białą Lądecką skrecamy w prawo i wjeżdżamy na ogród przy Pensjonacie Villa Elise Park. Tutaj kończymy trasę, zapraszając równocześnie do korzystania z naszych kolejnych propozycji wycieczek.

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close