Villa Elise, Stronie Śląskie
Arboretum w Lądku Zdroju
  1. Homepage
  2. Attraction details

Arboretum w Lądku Zdroju

Check-in
date
Check-out
date

Arboretum w Lądku Zdroju

Lądeckie Arboretum to najmłodsze i jednocześnie najwyżej położone w Polsce. Panujące tu dogodne warunki klimatyczne i glebowe, tworzą specyficzny mikroklimat sprzyjający rozwojowi wielu gatunków drzew i krzewów z całego świata.

Arboretum w Lądku Zdroju - leśny ogród drzew i krzewów egzotycznych

Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa arbor oznaczającego drzewo. Lądeckie Arboretum powstało w latach 1972-1974, co czyni je najmłodszym Arboretum w Polsce. Zlokalizowane jest w okolicach lasku przylegającego do południowo-wschodniej części miasta i znajduje się na samym końcu spacerowej ulicy Moniuszki. Ulica ta jest uroczą aleję drzew kasztanowych. Leśny ogród o powierzchni ponad 2 ha położony jest w dolinie Jadwiżanki w malowniczych Górach Złotych, na wysokości 475-500 m n.p.m., co czyni je najwyżej położonym Arboretum w Polsce. Głównym pomysłodawcą, architektem i założycielem ogrodu był Mieczysław Wilczkiewicz, wielki pasjonat i miłośnik drzew. 

Arboretum w Lądku Zdroju - miejsce z klimatem

Panujące tu dogodne warunki klimatyczne i glebowe, tworzą specyficzny mikroklimat sprzyjający rozwojowi wielu gatunków drzew i krzewów pochodzących z całego świata. Cały ogród ma charakter spacerowego parku z licznymi ścieżkami, ławeczkami i mostkami. Na obszarze 2,3 ha zgromadzono ok. 250 gatunków drzew i krzewów, występujących w stanie naturalnym w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Afryce, Korei, Japonii, Chinach oraz na Kaukazie i Bałkanach. Znajdziemy tu m.in. szydlicę japońską, metasekwoję chińską, jodłę balsamiczną, klon palmowy, mamutowiec olbrzymi, korkowiec amurski, tulipanowiec amerykański czy świerk pospolity odmiany wężowej. Wśród krzewów zachwycają kwitnące na przełomie wiosny i lata azalie i różaneczniki. Na terenie parku można też podziwiać pomniki przyrody pozostawione ze starego leśnego drzewostanu – majestatyczne dęby, buki, sosny i jodły. W słoneczne i upalne dni, spacer ocienionymi alejkami, śpiew ptaków, szum strumyka oraz zapach drzew iglastych dostarczą każdemu wielu miłych i niezapomnianych wrażeń.

Najatrakcyjniej ogród prezentuje się na przełomie maja i czerwca.
Arboretum jest udostępnione do zwiedzania od maja do października. 
Czynne jest w godz. 10.00 – 18.00. 
Ceny biletów: 
normalny - 4,5 zł, 
ulgowy - 2,5 zł.  
Emeryci i renciści - 3,5 zł. 
Wstęp po cenie ulgowej przysługuje dzieciom  
i młodzieży uczącej się, studentom do ukończenia 26 roku życia oraz  
grupom zorganizowanym powyżej 10 osób.

Arboretum w Lądku Zdroju - pensjonat Villa Elise

Będąc w okolicy warto zatrzymać się w hotelu i pensjonacie Villa Elise zlokalizowanym zaledwie 7 km od Arboretum.

 

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close