Villa Elise, Stronie Śląskie
Sanktuarium Maria Śnieżna
  1. Homepage
  2. Attraction details

Sanktuarium Maria Śnieżna

Check-in
date
Check-out
date

Sanktuarium Maria Śnieżna

Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej k/Międzygórza.

Historia Sanktuarium „Maria Śnieżna” na górze Igliczna sięga połowy XVIII w. W tym czasie popularnym celem pielgrzymek okolicznej ludności była austriacka miejscowość Mariazell – miejsce kultu Matki Bożej Śnieżnej. W 1750 roku jeden z pielgrzymów, mieszkaniec leżącego u podnóża Iglicznej Wilkanowa, przyniósł z Mariazell wyrzeźbioną z lipowego drewna kopię figury Matki Bożej Śnieżnej, która została umieszczona pod konarem wiekowego, rozłożystego buka rosnącego na zboczu Iglicznej. Kilkanaście lat później potężna wichura spustoszyła las porastający zbocza góry, powaliła również buka, ale okazało się, że figurka pozostała nietknięta. Miejscowa ludność widząc w tym działanie opatrzności bożej przeniosła ocalałą figurkę w miejsce obecnej plebanii i zbudowała tam dla niej drewnianą kapliczkę. 
Tak się zaczęła historia, która trwa do dzisiaj.

Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej - lata 70. XVIII wieku

W latach 70. XVIII wieku. Nie mogła pomieścić licznych wiernych przybywających na wieść o cudownych uzdrowieniach, dlatego postanowiono zbudować w jej miejsce nowy kościół. Kamień węgielny pod kościół wmurowano 18 czerwca 1781 roku. Prace murarskie zlecono Andrzejowi Jägerowi z Międzylesia, a ciesielskie Józefowi Knietigowi z Wilkanowa. W budowie uczestniczyło również wielu pielgrzymów przybywających na Igliczną. Zasadnicza bryła kościoła stanęła rok później, a 22 października 1782 ksiądz Karl Winter z Międzylesia kościół poświęcił. Dwa lata później dobudowano od zachodu wieżę.
W miejscu, w którym dawniej stała drewniana kaplica, wybudowano w 1817 drewnianą plebanię.

Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej - XX wiek


W 1983 roku figurka Matki Boskiej Śnieżnej została ukoronowana we Wrocławiu przez odwiedzającego Polskę papieża Jana Pawła II. 
Sanktuarium jest jednym z najchętniej i najliczniej odwiedzanych przez turystów i pielgrzymów miejsc na Ziemi Kłodzkiej. Charakterystyczny kościółek na Iglicznej z wysoką białą wieżą jest dobrze widoczny z wielu okolicznych miejscowości i pasm górskich otaczających Kotlinę Kłodzką. W Kościółku znajduje się ruchoma szopka, którą można obejrzeć po wcześniejszym zgłoszeniu księdzu który opiekuje się Sanktuarium. W pobliżu jest też punkt z pamiątkami, a obok niego znajduje się schronisko, gdzie można zjeść posiłek, napić się kawy czy herbaty.

Sanktuarium Maria Śnieżna - jak dotrzeć

Z Międzygórza do Sanktuarium można dotrzeć szlakami turystycznymi: żółtym lub czerwonym z centrum oraz od tamy na rzece Wilczce w Międzygórzu zielonym. Od strony Marianówki można dojechać samochodem lub autokarem na parking skąd dalej pieszo 10 minut drogą do Sanktuarium.

Sanktuarium Maria Śnieżna - informacje praktyczne

Msza Św. sprawowana jest codziennie o godz. 12:00. 
W soboty, niedziele i uroczystości o godz. 12:00 i 16:00.

Wyjątkową popularnością i prawdziwym świętem są odpusty odprawiane w sanktuarium:
Przyczyny Naszej Radości - przedostatnia niedziela czerwca, godz. 13:00
Matki Bożej Śnieżnej - pierwsza niedziela sierpnia, godz. 13:00

Sanktuarium Maria Śnieżna na Górze Iglicznej k/Międzygórza - jak dojechać

Będąc w okolicy warto zatrzymać się w pensjonacie Villa Elise, który znajduje się niecałe 21 km od Sankturarium.

 

 

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close