Villa Elise, Stronie Śląskie

Sienna

Check-in
date
Check-out
date

Sienna

Sienna - zaledwie 6 km od pensjonatu Villa Elise

Sienna - krótka historia

SIENNA (niem. Heudorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie w górnej części doliny Czarnej Wody, pomiędzy Masywem Śnieżnika a Krowiarkami, na wysokości około 680-800 m n.p.m. Sienna odalona jest od Villa Elise o około 6 km.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Sienna powstała w drugiej połowie XVII wieku, kiedy w tym rejonie zakładano kopalnie. Przez ponad 100 lat należała do królewszczyzny, do roku 1838 kiedy to została zakupiona przez Mariannę Orańską. W 1840 roku we wsi było 47 domów, w tym szkoła katolicka, kościół, 2 młyny wodne, tartak, garbarnia, gospoda i wytwórnia potażu.

Sienna - ośrodek narciarski

Aktualnie w miejscowości Sienna zlokalizowany jest jeden z najlepszych w Polsce ośrodków narciarskich - Czarna Góra. Zimą Ośrodek Narciarski Czarna Góra to blisko 60 ha białego szaleństwa! Trasy zjazdowe obejmują północno-wschodnie stoki Czarnej Góry (1 205 m.n.p.m.) i Żmijowca (1 153 m.n.p.m.). Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
- Dla początkujących ośrodek oferuje polany narciarskie i trasy łatwe.
Niewielkie nachylenie, bardzo szerokie stoki i zróżnicowana infrastruktura – to jest to, co początkujący lubią najbardziej. Dodatkowo zainstalowany jest system sztucznego naśnieżania i oświetleniem. 
- Dla średniozaawansowanych przygotowane są długie czerwone trasy. Każda z nich jest inna i posiada inną charakterystykę. Trasy średnio trudne – czerwone to: Helly Hansen B Fis, C Fis, D Fis, E i F Fis
Najdłuższa z nich, trasa B, na którą wjeżdża super szybka kolej "Luxtorpeda", jest oświetlona! Długość zjazdu to 1680 m.  
- Dla zaawansowanych proponujemy trasę czarną, oznaczoną A. Jest to trasa z homologacją FIS i ma długość 1600 m.

Sienna - miejsce dla aktywnie spędzających czas

W okresie letnim Czarna Góra Resort to prawdziwy raj dla rowerzystów – zarówno tych profesjonalnych, jak i miłośników jazdy rekreacyjnej. Szereg rowerowych atrakcji znajdą tu dla siebie zawodowcy, amatorzy, rodziny z dziećmi i seniorzy. 

W okolicy Siennej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 392 na odcinku od Siennej do Przełęczy Puchaczówka odbywają się  zawody z cyklu "Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski" (GSMP). Impreza ta wpisana jest w kalendarz sportów motorowych i odbywa się regularnie w okresie letnim ściągając w okolice rzesze kibiców.  

Sienna - zabytki

Na liście zabytków Siennej według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane są:
- kościół filialny św. Michała Archanioła, z drugiej połowy XVIII wieku, przebudowany w XIX wieku. Jest to murowana budowla z półkolistym prezbiterium i sygnaturką na dachu. Wewnątrz zachowało się sklepienie kolebkowe z resztkami polichromii i barokowe wyposażenie. Przy kościele stoi kapliczka domkowa z końca XVIII wieku.
- Inne zabytki w Siennej to kapliczka z 1781 roku położona poniżej przełęczy Puchaczówka oraz 
domy mieszkalne z XIX wieku.

Hotel i pensjonat Siennej

Będąc w tak pięknej okolicy warto zatrzymać się w pensjonacie Villa Elise znajdującym się zaledwie 6 km od Siennej

 

Special offers

Stay package and promotion

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close