Villa Elise, Stronie Śląskie
Trasa 19 SZLAK TURYSTYCZNY – PIESZY PT.  „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KLETNA PRZEZ ZALEW W STAREJ MORAWIE”
  1. Homepage
  2. Przewodnik
  3. Okoliczne szlaki
  4. PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KLETNA PRZEZ ZALEW W STAREJ MORAWIE

Trasa 19 SZLAK TURYSTYCZNY – PIESZY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KLETNA PRZEZ ZALEW W STAREJ MORAWIE”

Check-in
date
Check-out
date

Trasa 19 SZLAK TURYSTYCZNY – PIESZY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KLETNA PRZEZ ZALEW W STAREJ MORAWIE”

Trasa: Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim -> ul.Adama Mickiewicza -> Goszów -> Oś. Morawka -> Zapora na rz. Morawce -> Zalew w Starej Morawie -> Wapiennik „Łaskawy kamień”-> żółty szlak turystyczny w kierunku Kletna -> Kletno Park Linowy -> Stara Morawa -> Zalew w Starej Morawie -> Stronie Śląskie Urząd -> Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim.

Długość trasy ok. 11,9 km. Dla: dla rodzin z dziećmi, trasa łatwa, widokowa.

Czas przejścia około 4 – 5 godzin.

Dzisiejszą wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przed Pensjonatem Villa Elise Park w Stroniu Śląskim. Pensjonat ma bardzo ciekawą historię, mieści się w zabytkowej rezydencji rodziny Loskych - założycieli nieistniejącej już niestety, huty szkła kryształowego, która powstała w roku 1864 z inicjatywy właścicielki tych terenów królewny holenderskiej Marianny Orańskiej. Zabytkowy pensjonat, położony jest u podnóża Sowiej Kopy, nad rzeką Biała Lądecką. Ruszamy na podbój tras turystycznych w Gminie Stronie Śląskie. Dzisiaj wybierzemy się na trasę dookoła Kletna, miejscowości znanej w Polsce z Jaskini Niedźwiedziej, Kopalni Uranu oraz Muzeum Ziemi, nasza trasa będzie raczej z tych prostych, przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Nie będzie dzisiaj stromych i długich podejść, za to będzie kilka pięknych widokowych miejsc, z których będziemy podziwiać panoramy na Stronie Śląskie, Góry Złote i Bialskie.

Ruszamy w drogę….

Przechodzimy przez bramę wejściową na teren posesji przy pensjonacie Villa Elise Park w Stroniu Śląskim, dochodzimy do ulicy Adama Mickiewicza w Stroniu Śląskim, Skręcamy w prawo w kierunku centrum Stronia Śląskiego, przechodzimy przez most nad rzeką Białą Lądecką, skręcamy tym razem w lewo pod górkę w kierunku Goszowa. Po przejściu około 200 metrów idziemy w prawo boczną szutrową drogą, która doprowadza nas do osiedla bloków. Po lewej stronie widoczny jest duży nowoczesny budynek, to Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu leczeniu tutaj są pacjenci nerwowo oraz psychicznie chorzy. Wcześniej Szpital działał w kilkudziesięciu budynkach na Oś. Morawka, przez które przechodzimy, kontynuując naszą wycieczkę w kierunku Zapory z suchym zbiornikiem na rzece Morawce. Obecnie budynki poszpitalne zostały wyremontowane i sprzedane mieszkańcom Stronia, osiedle bardzo prężnie się rozwija, z roku na rok coraz bardziej pięknieje, zakładane są nowe place zabaw, remontowane i oświetlane kolejne ulice. Na Osiedlu działa boisko „Orlik” z zapleczem sportowym, są również ogródki działkowe, blisko też jest szkoła i kilka sklepów spożywczych. Osiedle zostało wybudowane w latach 50. XX wieku dla potrzeb górników, którzy pracowali w kopalniach w Kletnie.

Idziemy w kierunku Zapory na rzece Morawce, drugiej co do wielkości rzeki w Gminie Stronie Śląskie. Zapora wraz ze suchym zbiornikiem na rzece Morawce, jest obiektem przeciwpowodziowym, została wybudowane przez Niemców na początku XX wieku, jej wysokość wynosi 17 metrów. Można z jej korony podziwiać piękne panoramy na okoliczne góry: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie czy Złote. Przechodzimy przez Zaporę na drugą stronę doliny, na drodze asfaltowej skręcamy w lewo idziemy w kierunku Zalewu w Starej Morawie. Zalew jest znanym w okolicy miejscem letniego wypoczynku, znajduje się tutaj drewniane molo z wieżą widokową, akwen wodny gdzie można popływać na desce, kajakiem czy łódką, jest też pole namiotowe, plac zabaw oraz plaża a także ogólnodostępne sanitariaty. Można też wynająć pokój na nocleg.

Po odpoczynku przy Zalewie ruszamy w dalszą drogę, idziemy dalej w kierunku Kletna żółtym szlakiem turystycznym. Szlak ten docelowo prowadzi do Schroniska „Na Śnieżniku”. Wspinamy się w górę szutrową drogą, która doprowadza nas do asfaltu, przed nami znajduje się zabytkowa budowa z kamienia, to XIX-wieczny wapiennik „Łaskawy Kamień”, należący do rodziny Rybczyńskich, którzy w latach 70. XX wieku postanowili się przeprowadzić do Starej Morawy i osiedlić się właśnie w tym pięknym miejscu. Musieli włożyć wiele energii oraz pieniędzy w odbudowę tego jedynego w swoim rodzaju obiektu, będącego zabytkiem architektury, wybudowanego wg projektu K.F. Schinkla. Pokrewne obiekty znajdują się w Niemczech, w Maxen pod Dreznem i Rüdersdorf pod Berlinem. Przy Wapienniku Łaskawy Kamień znajduje się Galeria Autorska Rodziny Rybczyńskich, pracownie druku artystycznego i czerpania papieru oraz pięknie utrzymany ogród japoński. Na szczycie wapiennika znajduje się punkt widokowy z panoramą na okoliczne szczyty, jest tam też zlokalizowane obserwatorium nietoperzy. Zwiedzanie obiektu, enklawy parku i ogrodu japońskiego w towarzystwie przewodnika trwa około 35 - 45 minut, oczywiście za opłatą. Po zwiedzeniu zabytkowego wapiennika, wracamy z powrotem na żółty szlak turystyczny, idziemy wąską asfaltową drogą prowadzącą w kierunku dawnego kamieniołomu marmuru o nazwie „Biała Marianna” na Krzyżniku (710 mnpm). Droga jest bardzo dobrym miejscem widokowym na Zalew i Stronie Śląskie leżące w głębokiej dolinie Siennej Wody, Morawki i Białej Lądeckiej. Po przejściu około 500 metrów skręcamy w lewo za żółtymi znakami w szutrową drogę. Asfalt prowadzi dalej do kamieniołomu oraz do tras rowerowych typu singletrack Pętli Rudka.

Idziemy drogą nad Kletnem w dole widoczne są stawy łowiska pstrągów „Nad Stawami”. Idziemy na skrzyżowaniu w lewo, tutaj droga szutrowa przechodzi w asfalt, schodzimy w kierunku Pensjonatu „Pod Jaskinią”. Po dotarciu do głównej drogi Kletno-Stara Morawa, skręcamy w lewo, żółty szlak prowadzi dalej w górę w kierunku Jaskini Niedźwiedziej, my wracamy w kierunku Starej Morawy. Po prawej stronie drogi towarzyszy nam rzeczka o nazwie Kleśnica, to ona od milionów lat tworzyła i nadal to robi, najpiękniejszą jaskinię w Polsce, znajdującą się w jej górnym biegu. Za rzeczką znajduje się plac sołecki, z kołem młyńskim, małym stawem w którym żyje znana w całej okolicy nutria, jeżeli będziemy zachowywać się cicho może uda się nam ją zobaczyć.

Idąc dalej po prawej dochodzimy do parku linowego, który kiedyś znajdował się w kamieniołomie Kletno I, największym w okolicy, zamkniętym w 1993 roku. Po drugiej stronie drogi znajduje się łowisko pstrągów „Nad Stawami”, warto się tutaj zatrzymać chociażby na kawę, serwują tutaj też pysznego pstrąga.

Ruszamy w dalszą drogę, przed znajomą bryłą zabytkowego Wapiennika skręcamy w prawo i idziemy w dół w kierunku widocznych z oddali kortów tenisowych i hotelu, będącego własnością właściciela Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra Resort. Po dojściu do kortów skręcamy w lewo przechodzimy obok starego folwarku, obecnie pensjonatu i po kilku minutach docieramy ponownie do Zalewu w Starej Morawie. Dalej idziemy wzdłuż ścieżki rowerowej aż do stadionu piłkarskiego, po drodze mijając koronę Zapory na rzece Morawce, przez którą już wcześniej przechodziliśmy. Na wysokości stadionu z prawej strony widoczna jest bryła kaplicy Św. Onufrego, odnowionej przez Gminę kilka lat temu. Istnieje możliwość zwiedzenia kaplicy po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się w CETiK-u. Docieramy do siedziby Gminy, która mieści się w zabytkowym pałacu, będącym w XIX i XX wieku siedzibą rodziny, królewny holenderskiej Marianny Orańskiej, właścicielki tzn. „Klucza Strońskiego”, czyli włości od Kamieńca Ząbkowickiego do Starego Mesta i Międzygórza włącznie. Przy pałacu stoi także zabytkowa figura św. Jana Nepomucena oraz dawny kościół ewangelicki z poskręcaną kolumną wotywną, jedyną taką na Ziemi Kłodzkiej. Przechodzimy przez park, kiedyś przypałacowy, obecnie Miejski do ulicy Nadbrzeżnej i dalej ulicy Mickiewicza, po kilku minutach docieramy do miejsca z którego rozpoczęliśmy wycieczkę, czyli Pensjonatu Villa Elise Park. Tutaj kończymy trasę, zapraszając równocześnie do korzystania z naszych kolejnych propozycji wycieczek.

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close