Villa Elise, Stronie Śląskie
Trasa 14 SZLAK TURYSTYCZNY – PIESZY PT.  „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KAMIENIOŁOMU NA GÓRZE KRZYŻNIK”
  1. Homepage
  2. Przewodnik
  3. Okoliczne szlaki
  4. PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KAMIENIOŁOMU NA GÓRZE KRZYŻNIK

Trasa 14 SZLAK TURYSTYCZNY – PIESZY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KAMIENIOŁOMU NA GÓRZE KRZYŻNIK”

Check-in
date
Check-out
date

Trasa 14 SZLAK TURYSTYCZNY – PIESZY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KAMIENIOŁOMU NA GÓRZE KRZYŻNIK”

Trasa: Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim -> ul. Adama Mickiewicza -> Goszów -> Oś.Morawka -> Zapora w Stroniu Śląskim na rzece Morawce -> Zalew w Starej Morawie -> Wapiennik „Łaskawy Kamień”-> kamieniołom marmuru na Krzyżniku -> Stronie – Wieś -> Urząd Miejski w Stroniu Śląskim -> ul. Mickiewicza w Stroniu Śląskim -> Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim.

Długość trasy ok. 10 km.

Dla : prosta, łatwa i przyjemna dla rodzin z dziećmi.

Czas przejścia około 3 – 3,5 godziny.

 

Dzisiejszą wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przed Pensjonatem Villa Elise Park w Stroniu Śląskim. Pensjonat ma bardzo ciekawą historię, mieści się w zabytkowej rezydencji rodziny Loskych - założycieli nieistniejącej już niestety, huty szkła kryształowego, która powstała w roku 1864 z inicjatywy właścicielki tych terenów królewny holenderskiej Marianny Orańskiej. Zabytkowy pensjonat, położony jest u podnóża Sowiej Kopy, nad rzeką Biała Lądecką. Ruszamy na podbój tras turystycznych w Gminie Stronie Śląskie. Dzisiejsza trasa doprowadzi nas do kamieniołomu marmuru na Górze Krzyżnik (710 mnpm) Ruszamy w drogę…

Przechodzimy przez bramę wejściową na teren posesji przy pensjonacie Villa Elise Park w Stroniu Śląskim, dochodzimy do ulicy Adama Mickiewicza w Stroniu Śląskim, skręcamy w prawo w kierunku centrum tego pięknie położonego górskiego miasteczka, po przejściu przez most nad rzeką Białą Lądecką skręcamy w lewo w wąską asfaltową drogę we wsi Goszów. Na pierwszej krzyżówce skręcamy w prawo pod górkę, szutrową białą drogą obok nowych budynków mieszkalnych, osiedla które dopiero się tworzy w tym miejscu. Kierujemy się w stronę osiedla Morawka. Po przejściu przez centrum tego zadbanego, należącego kiedyś do Wojewódzkiego Centrum Psychiatrii Długoterminowej kompleksu budynków, powstałego w latach 50. XX wieku a obecnie będącego dzielnicą mieszkalną Stronia Śląskiego, kierujemy się do Zapory na rzece Morawce. Zapora ma 17 metrów wysokości i jest dobrym miejscem widokowym na Góry Złote, Bialskie i Masyw Śnieżnika. Zbiornik, który znajduje się poniżej korony zapory, ma funkcję przeciwpowodziową, W roku 1997 uratował Stronie i miejscowości leżące w Dolinie Białej Lądeckiej przed wielką wodą. Przechodzimy przez koronę zapory na drugą stronę, po dojściu do drogi asfaltowej skręcamy w lewo w kierunku Starej Morawy. Po kilku minutach docieramy do Zalewu w starej Morawie, obiektu rekreacyjnego, gdzie znajduje się plaża, molo oraz wieża widokowa. Można tam też wynająć kajak lub łódkę i popływać po akwenie wodnym. W sezonie letnim działa tutaj tez punkt cateringowy, warto w tym miejscu zatrzymać się na dłuższą chwilę. Idziemy w kierunku żółtego szlaku turystycznego, cały czas pod górę, po chwili docieramy do asfaltowej drogi prowadzącej w kierunku Kletna i dalej do Jaskini Niedźwiedziej oraz do dawnej Kopalni Uranu w Kletnie. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo, żółtym szlakiem turystycznym kierujemy się na Pętle Singletrack Rudka. Po prawej stronie drogi otwiera się piękna panorama na Zalew i Stronie Śląskie. Po lewej zaś mijamy zabytkowy, odrestaurowany, XIX wieczny Wapiennik „Łaskawy Kamień”, warto na chwilę się przy nim zatrzymać, zwiedzić go. Z tarasu widokowego można podziwiać panoramy na Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie i Złote, można się tam też zaznajomić z metodą wytwarzania papieru czerpanego. Obok wapiennika znajduje się ładnie utrzymany Ogród Japoński. Zwiedzanie za opłatą. Idziemy dalej w kierunku Krzyżnika. Szlak żółty turystyczny skręca w lewo, my idziemy dalej prosto asfaltową drogą. Po przejściu około 1,4 km po lewej stronie znajduje się wjazd na trasę rowerową, kawałek dalej po prawej dochodzimy do wiaty turystycznej, można tutaj odpocząć, posilić się przed dalsza drogą.

Droga asfaltowa się wkrótce kończy, przechodząc w szutrową. Docieramy do nieczynnego już kamieniołomu marmuru „Biała Marianna” na Krzyżniku. Kamieniołom ten był już eksploatowany w średniowieczu, wtedy poszukiwano tutaj rud żelaza. Od XIX wieku pozyskiwano stąd marmur, eksploatacja trwała do lat 90 XX wieku. Krzyżnik jest bardzo dobrym punktem widokowym, z którego możemy zachwycać się panoramą na pobliskie Stronie Śląskie oraz Góry Złote i Bialskie. Na szczycie góry o wysokości 710 mnpm, znajduje się drewniany krzyż. Do krzyża prowadzi ścieżka od górnych tarasów kamieniołomu. Gmina Stronie Śląskie poszukuje inwestora na zaadaptowanie Krzyżnika na cele turystyczne.

My ruszamy dalej w górę, gdy teren będzie się wypłaszczał i zaczynał prowadzić w dół, skręcamy w prawo i drogą prowadzącą przez łąki schodzimy do Stronia – Wsi. Poniżej widzimy dolinę rzeki Sienna Woda, której źródła wypływają ze stoków Żmijowca i Czarnej Góry. Pasmo po drugiej stronie doliny to Krowiarki ze szczytem Chłopek na pierwszym planie. Po dotarciu do wąskiej asfaltowej drogi skręcamy w prawo i schodzimy w dół, mijając po prawej stronie kolejny kamieniołom marmuru na Krzyżniku oraz kilka XIX wiecznych odrestaurowanych kapliczek słupkowych i domkowych. Docieramy do Stronia Śląskiego, mijamy po prawej stronie kościół ewangelicki, obecnie kaplicę cmentarną z bardzo charakterystyczną, stojącą przed kościołem „poskręcaną” figurą wotywną. Na wprost znajduje się budynek siedziby Gminy Stronie Śląskie, obok którego stoi figura św. Jana Nepomucena. W zabytkowym pałacyku, niegdyś mieściła się letnia siedziba Marianny Orańskiej, królewny holenderskiej, od roku 1838 do 1883 właścicielki tych terenów, tzn. „Klucza strońskiego”. Przechodzimy przez ulicę, mijamy dawny pałac i wchodzimy do parku. Zaprojektowanego w XIX wieku w stylu angielskim, obecnie w parku znajduje się amfiteatr, w którym w sezonie letnim odbywają się gminne imprezy kulturalne. Przechodzimy przez kładki nad rzekami Sienną Wodą i Morawką i dalej ulicą Nadbrzeżną oraz Mickiewicza wracamy do Pensjonatu Villa Elise Park w Stroniu Śląskim. Tutaj kończymy naszą wycieczkę, zapraszając równocześnie na kolejną. Do zobaczenia na szlaku.

 

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close