Villa Elise, Stronie Śląskie
Trasa 27 SZLAK TURYSTYCZNY – ROWEROWY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH GÓR ZŁOTYCH  WYCIECZKA DO ZAMKU W TRZEBIESZOWICACH”
  1. Homepage
  2. Przewodnik
  3. Okoliczne szlaki
  4. PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH GÓR ZŁOTYCH WYCIECZKA DO ZAMKU W TRZEBIESZOWICACH

Trasa 27 SZLAK TURYSTYCZNY – ROWEROWY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH GÓR ZŁOTYCH WYCIECZKA DO ZAMKU W TRZEBIESZOWICACH”

Check-in
date
Check-out
date

Trasa 27 SZLAK TURYSTYCZNY – ROWEROWY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH GÓR ZŁOTYCH WYCIECZKA DO ZAMKU W TRZEBIESZOWICACH”

Trasa: Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim -> ul. Adama Mickiewicza- > Strachocin -> Lądek Zdrój -> Radochów -> Kapliczka św. Eustachego i św. Huberta nad Trzebieszowicami ->Trzebieszowice Zamek „Na Skale” -> Radochów->Lądek Zdrój -> Stójków -> Strachocin -> Stronie Śląskie -> Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim.

Długość trasy ok. 33,7 km. Dla: średniozaawansowanych rowerzystów, poprowadzona głównie po drogach szutrowych oraz asfaltowych bocznych.

Czas przejazdu około 4 – 5 godzin.

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przed Pensjonatem Villa Elise Park w Stroniu Śląskim. Pensjonat ma bardzo ciekawą historię, mieści się w zabytkowej rezydencji rodziny Loskych - założycieli nieistniejącej już niestety, huty szkła kryształowego, która powstała w roku 1864 z inicjatywy właścicielki tych terenów królewny holenderskiej Marianny Orańskiej. Zabytkowy pensjonat, położony jest u podnóża Sowiej Kopy, nad rzeką Biała Lądecką. Ruszamy na podbój tras rowerowych w Gminach Stronie Śląskie i Lądek Zdrój. Dzisiaj wybierzemy się na wycieczkę do Trzebieszowic, gdzie możemy zwiedzić za opłatą, pięknie położony na wysokiej skale nad rzeką Białą Lądecką Zamek „Na Skale”. Trasa poprowadzona jest głównie po drogach szutrowych oraz bocznych drogach asfaltowych. Ruszamy w drogę….

Przejeżdżamy przez bramę wejściową na teren posesji przy pensjonacie Villa Elise Park w Stroniu Śląskim, jedziemy do ulicy Adama Mickiewicza w Stroniu Śląskim, Skręcamy w prawo, w kierunku centrum Stronia Śląskiego. Jedziemy przez most nad rzeką Białą Lądecką, następnie ulicą Zieloną oraz Hutniczą obok dawnego biurowca należącego do jeszcze kilka lat temu działającej w Stroniu Huty Szkła Kryształowego „Violetta”, następnie w pobliżu charakterystycznego budynku w kształcie spodka, będącego za czasów świetności Huty, Zakładowym Domem Kultury. Dojeżdżamy do ulicy Kościuszki, skręcamy w ulicę Dolną następnie Polną, jedziemy wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej. W Starchocinie wjeżdżamy na ścieżkę rowerową, kierując się w stronę Lądka Zdroju. Przejeżdżamy przez Stójków, następnie jedziemy ścieżką rowerową po lewej stronie drogi wojewódzkiej 392 pokonując stromy podjazd. Po lewej stronie mamy piękne widoki na Pasmo Krowiarek oraz Góry Złote. Zjeżdżamy ścieżką w kierunku części miejskiej Lądka, po prawej stronie mijamy Biedronkę oraz lądeckie cmentarze. Z prawej strony widoczne są wieże lądeckiego ratusza oraz kościoła parafialnego, my nie wjeżdżamy na rynek , tylko przed rondem skręcamy w lewo , lekko pod górę, w kierunku dawnego dworca kolejowego pochodzącego z 1897 roku, obecnie po remoncie, służącego jako lądecki inkubator przedsiębiorczości. W budynku zlokalizowana jest też kawiarnia, prowadzona przez Karolinę Riemen-Żerebecką wielokrotną medalistkę w skicrossie, warto tutaj zatrzymać się na kawę i pyszne ciacho, może też uda się porozmawiać z Panią Karoliną.

Opuszczamy gościnny dworzec i jedziemy w kierunku lądeckiej stacji paliw (kierunek na Kłodzko), za stacją skręcamy w prawo w boczną polną drogę, która doprowadzi nas do asfaltowej drogi łączącej Lądek ze wsią Radochów. Skręcamy w lewo i po raz drugi już w dzisiejszym dniu jedziemy z nurtem rzeki Białej Lądeckiej. Przejeżdżamy obok oczyszczalni ścieków, wspinamy się łagodnym podjazdem zboczem Radoszki i po kilku minutach jazdy jesteśmy przy pierwszych zabudowaniach Radochowa. Po prawej stronie wyłania nam się Cierniak (595 mnpm), wzgórze nad Radochowem z kalwarią z XIX wieku na szczycie, ciekawostką jest to, że mieszka tam pustelnik o imieniu Elizeusz. Radochów to dawna wieś rycerska, położona w Dolinie Białej Lądeckiej, stanowi dobry punkt wypadowy w Góry Złote oraz Krowiarki, do największych atrakcji miejscowości należą: Jaskinia Radochowska, winiarnia, renesansowy dwór z XVIII wieku, kościół parafialny pw. św. Mikołaja oraz kaplica Matki Bożej Wspomożenia Wiernych z drogą krzyżową i pustelnią na Cierniaku, na kalwarię prowadzi 214 schodów kamiennych, dla nie jednej osoby podejście do kaplicy jest nie lada pokutą. Jedziemy przez całą wieś, wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego, przejeżdżamy przez most nad Białką, po prawej stronie drogi mijamy sklep w Radochowie. Skręcamy w lewo w kierunku Jaskini Radochowskiej. Dojeżdżamy do żółtego szlaku turystycznego, skręcamy w prawo, po chwili dojeżdżamy do winiarni radochowskiej, skręcamy w lewo, żółty szlak do jaskini prowadzi dalej prosto. My jedziemy gruntową, wśród pól poprowadzoną, piękną drogą widokową. Po lewej stronie widoczne są Krowiarki, na drugim planie Masyw Śnieżnika z Czarną Górą (1205 mnpm), po prawej zaś Góry Złote a na wprost nas zabudowania Trzebieszowic i bielejące w oddali ściany kamieniołomu marmuru w Romanowie. Dojeżdżamy do skrzyżowania dróg na którym stoi odnowiona przez lądeckich myśliwych kapliczka św. Eustachego i św. Huberta. Jadąc prosto dojechalibyśmy do Skrzynki, my w dalszą drogę udajemy się w lewo, zjeżdżając w dół kamienistą drogą w kierunku widocznych poniżej zabudowań Trzebieszowic. Po dotarciu do drogi asfaltowej skręcamy w prawo, po przejechaniu 300 metrów docieramy do naszego dzisiejszego celu podróży, Zamku „Na Skale”. Zamek był pierwotnie siedzibą rycerską rodu von Reichenach. W XVI-XVII wieku na ruinach siedziby rycerskiej wzniósł się renesansowy dwór. Następnie Trzebieszowice były główną siedzibą rodziny Wallisów, którzy dokonali kolejnej przebudowy. Ostateczny kształt zamku, zawdzięczamy francuskiej rodzinie Chamare Harbuval. Po II wojnie światowej Rosjanie wywieźli stąd kilka wagonów zabytkowych mebli, gobelinów oraz innego wyposażenia. Obecnie mieści się w nim luksusowy hotel SPA. Zamek można zwiedzać z przewodnikiem za opłatą. Warto wejść do środka i zobaczyć niespotykany , praktycznie nigdzie indziej zadaszony dziedziniec z podwójnym dachem. Piękny jest też zamkowy park, zaprojektowany w stylu angielskim.

Wracamy z powrotem, najlepiej przez park do asfaltowej bocznej drogi łączącej Trzebieszowice z Radochowem, cały czas wzdłuż rzeki Białej Lądeckiej, trasa biegnie interwałowo raz pod górę raz z góry, jedziemy tak około 3 kilometrów. Po dojechaniu do żółtego szlaku turystycznego, skręcamy w lewo, przejeżdżamy przez most i jedziemy prosto wzdłuż ogrodzenia gospodarstwa rybnego w Radochowie. Po pokonaniu kolejnego 1,5 kilometra dojeżdżamy do sklepu w Radochowie, obok którego już jechaliśmy wcześniej w drodze do Trzebieszowic. Przed sklepem skręcamy w lewo, jadąc w górę w kierunku drogi łączącej Lądek z Orłowcem, przed stromym podjazdem skręcamy z asfaltowej drogi w prawo w szutrową, którą jedziemy około 800 metrów „przeprawiając” się dwukrotnie przez strumyk. Na końcu drogi przed wjazdem na asfalt czeka nas stromy około 50 metrowy podjazd. Na asfalcie skręcamy w prawo w kierunku Lądka. Jedziemy wygodną asfaltową drogą po lewej stronie mijając wjazd na teren lądeckiej strzelnicy w nieczynnym kamieniołomie Szary Kamień. Po kilku minutach dojeżdżamy do pierwszych zabudowań Lądka, po prawej stronie drogi mijamy kościół parafialny, rynek oraz średniowieczny most z figurą św. Jana Nepomucena. Jedziemy dalej w kierunku ulicy Kościuszki, jednej z głównych dróg Lądka, która doprowadzi nas aż do Willi Marianny, skąd dalej drogą nr 392 w kierunku Stronia Śląskiego. W Stójkowie wjeżdżamy na ścieżkę rowerową za znakami trasy dojazdowej Singletrack Glacensis. Dojeżdżamy do Strachocina, mijamy stację paliw w Stroniu, następnie Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury czyli stroński Dom Kultury z Informacją Turystyczną, po lewej przejeżdżamy obok Biedronki i dalej ul. Kościuszki aż do skrzyżowania gdzie znajduje się kierunkowskaz do Bielic w lewo. Dojeżdżamy do ulicy Mickiewicza, stąd już tylko kilkadziesiąt metrów pozostaje nam do Pensjonatu Villa Elise Park w Stroniu Śląskim, miejsca gdzie rozpoczęliśmy dzisiejszą wycieczkę rowerową.

Tutaj kończymy wycieczkę….

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close