Villa Elise, Stronie Śląskie
Trasa 3 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI Z NOWEJ MORAWY NA PRZEŁĘCZ DZIAŁ”
  1. Homepage
  2. Przewodnik
  3. Okoliczne szlaki
  4. BIALSKIMI BEZDROŻAMI Z NOWEJ MORAWY NA PRZEŁĘCZ DZIAŁ

Trasa 3 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI Z NOWEJ MORAWY NA PRZEŁĘCZ DZIAŁ”

Check-in
date
Check-out
date

Trasa 3 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI Z NOWEJ MORAWY NA PRZEŁĘCZ DZIAŁ”

Trasa: Nowa Morawa parking->Droga Marianny-> Przełęcz Sucha->Wielkie Rozdroże->Przełęcz Dział-> powrót drogą dojścia z Nowej Morawy

Długość trasy ok. 16 km. Dla średniozaawansowanych narciarzy.

Wycieczkę rozpoczynamy w miejscowości Nowa Morawa, oddalonej od Stronia Śląskiego o około 9 kilometrów. Dojeżdżamy do leśnego parkingu powyżej ostatnich zabudowań we wsi, przy którym znajduje się murowana wiata turystyczna. Parking jest odśnieżany i wstanie jest pomieścić około 30 samochodów. Gdybyśmy nie zatrzymywali się przy parkingu tylko pojechali dalej w górę drogą główną, dojechalibyśmy do Rezerwatu Przyrody „Nowa Morawa” chroniącego drzewostan dawnej Puszczy Sudeckiej (w Górach Bialskich jest jeszcze jeden rezerwat tego typu, Puszcza Śnieżnej Białki powyżej Bielic) a jadąc dalej dojechalibyśmy do Granicy Państwa na Przełęcz Płoszczyna (817 mnpm), zwanej przez Czechów Kladskie Sedlo. Z tej przełęczy są poprowadzone dwie ciekawe trasy biegówkowe czeskie, jedno do schroniska Paprsek a drugie do schroniska Navrsi.

My wracamy jednak na parking w Nowej Morawie…  Przy wiacie turystycznej można się ogrzać, rozpalając ognisko, zjeżdżając tutaj w drodze powrotnej z trasy. Można też upiec kiełbaski…. Smacznego….. My jednak ruszamy dopiero na nasza trasę, wejście znajduje się powyżej parkingu, po lewej stronie. Wchodzimy na Drogę Marianny i początkowo łagodnie, długim podjazdem docieramy do ostrego zakrętu w prawo. Od tego miejsca rozpoczyna się stromy podjazd. Od parkingu na przełęcz Suchą pokonujemy trasę, która liczy około 4 kilometry. Podjazd jest stromy ale zjazd, rewelacyjny trzeba uważać na ostrych zakrętach i wtedy kiedy na trasie pojawia się lód. Dlaczego droga nosi nazwę Marianny? Od holenderskiej królewny, córki króla Niderlandów Wilhelma I a żony Albrechta Pruskiego, która była właścicielką tych ziem od roku 1838 i która bardzo zasłużyła się dla tych okolic, budując huty, drogi, rozwijając infrastrukturę turystyczną, budując szpitale i przytułki dla samotnych matek. Jej letnią rezydencją był dawny dworek w Stroniu Śląskim, obecnie Urząd Miejski. Tyle historii… My ruszamy dalej…

Po dotarciu do Przełęczy Suchej, możemy zatrzymać się na krótki odpoczynek we wiacie turystycznej obok której znajdują się też stoły i ławy turystyczne. Przełęcz jest jedną z najwyższych w Gminie Stronie Śląskie (1002 mnpm) i zarazem najlepiej nasłonecznioną, warto by było tutaj ustawić na stałe leżaki do opalania. Po odpoczynku, ruszamy dalej w lewo, za znakami niebieskiego szlaku turystycznego, stromym, szerokim zjazdem w kierunku Wielkiego Rozdroża, miejsca gdzie krzyżuje się pięć dróg: do Bolesławowa, Młynowca, na Przełęcz Dział, na Przełęcz Suchą i do Bielic. My jedziemy dalej wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego w kierunku Przełęczy Dział. Droga na przełęcz jest ślepa, nie ma tam poprowadzonego szlaku pętlowego, dojeżdżamy do wiaty turystycznej i wracamy do Wielkiego Rozdroża. Dlaczego więc tam poprowadzony został szlak biegówkowy? Ze względu na… widoki, po pierwsze z ławeczki na ostrym zakręcie, około 300 metrów przed Przełęczą Dział, roztacza się stamtąd wspaniała panorama na Masyw Śnieżnika ze Śnieżnikiem, Żmijowcem oraz Czarną Górą na pierwszym planie. Drugim ciekawym widokowo miejscem jest Czernica (1058 mnpm), na której szczycie postawiono wieżę widokową o wysokości 17 metrów, warto odwiedzić to miejsca. Od głównego szlaku biegówkowego musimy skręcić, 100 metrów za punktem gdzie można sobie nabrać czystej górskiej wody na czerwony szlak turystyczny, który po 20 minutach marszu doprowadza nas pod wieżę. Powrót z wieży tą samą drogą do niebieskiego szlaku i dalej do Przełęczy Dział (922 mnpm). Przełęcz jest czwartą co do wysokości przełęczą w Gminie Stronie Śląskie, niestety wraz z Przełęczą Suchą i Przełęczą Płoszczyna nie ma z nich pięknych panoram na okoliczne pasma górskie.

Z Przełęczy Dział możemy się udać, jeżeli warunki śnieżne na to pozwolą w kierunku Łyśca, Nowego i Starego Gierałtowa i Młynowca. Trasy w tamtych kierunkach nie są już jednak utrzymywane przez ratrak. Dlatego tez z Przełęczy wracamy drogą dojazdu, ponownie do Wielkiego Rozdroża i dalej na Przełęcz Suchą skąd czeka nas bardzo przyjemny aczkolwiek strony zjazd Drogą Marianny do parkingu w Nowej Morawie.

Po przybyciu na parking, proponujemy przyjemności przy ognisku (kiełbaski) we wiacie turystycznej i powrót do Stronia Śląskiego przez Bolesławów.

Specjalnie nie podajemy państwu czasów przejazdów naszych tras, ponieważ nie wiemy w jaki jesteście Państwo stopniu zaawansowania i wtajemniczenia w arkana biegówkowego „świata”. Do zobaczenia na trasach!

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close