Villa Elise, Stronie Śląskie
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. 10 atrakcji w Sudetach

10 atrakcji w Sudetach

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

10 atrakcji w Sudetach

22 marca 2021

Planujesz pobyt w Kotlinie Kłodzkiej? Świetnie – to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek czy zainteresowania. Atrakcji tu nie brakuje.

Planując rodzinne wakacje czy weekendowy wypad, szukasz miejsca, w którym ani Ty, ani Twoi bliscy nie będziecie się nudzić. Wybierając Kotlinę Kłodzką stawiasz na region pełen atrakcji i przygód, w którym zdobywać będziesz szczyty a także zajrzysz do wnętrza ziemi. Świetną bazą wypadową będzie niewątpliwie Villa Elise.

Oto co czeka na Ciebie w jednym z najciekawszych zakątków Polski.

Narty w Sudetach

Miłośnicy nart oraz snowboardu z pewnością znają Kotlinę Kłodzką. Zieleniec i Czarna Góra od lat notowane są w czołówce najlepszych stacji narciarskich w kraju. Pierwsza z nich oferuje 32 km tras narciarskich, które świetnie nadają się do nauki lub rekreacyjnej jazdy. Czarna Góra proponuje ok. 15 km tras narciarskich o dużym stopniu zróżnicowania, z oznaczonymi czarnym kolorem, najtrudniejszymi trasami włącznie. Najdłuższa z nich liczy 1680 m. W obu ośrodkach działają szkółki narciarskie oraz wypożyczalnie sprzętu.

A może biegówki? Narciarstwo klasyczne to świetny pomysł na aktywny wypoczynek i bliski kontakt z naturą, zwłaszcza, że w okolicach Stronia Śląskiego na biegaczy czeka ponad 100 km tras. Pobiegać można w Bielicach, Kletnie, w Nowej Morawie i Bolesławowie, Kamienicy, Janowej Górze i Siennej. Dołączyć do tego można strasy po czeskiej stronie lub na pobliskiej Przełęczy Spalona (ok. 35 km od Villi Elise).

Jaskinia Niedźwiedzia i Jaskinia Radochowska

Jaskinia Niedźwiedzia to położona w Kletnie (ok.10  km od Villi Elise) najdłuższa jaskinia po polskiej stronie Sudetów. Jest też jedną z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, z wieloma formami naciekowymi i krasowymi. Została odkryta w 1966 r. Wewnątrz odnaleziono kości prehistorycznych zwierząt jak niedźwiedź, hiena czy lew jaskiniowy. Od 1983 r. Jaskinia Niedźwiedzia jest udostępniona dla zwiedzających.

Jaskinia Radochowska znajduje się we wsi Radochów (ok. 12 km od Villi Elise) znana była już w XVIII w. a w latach 30. XX w. została przystosowana do potrzeb ruchu turystycznego. Wówczas, podczas prac, znaleziono kości zwierząt żyjących w okresie plejstocenu, jak niedźwiedź jaskiniowy, hiena jaskiniowa, lew jaskiniowy, nosorożec włochaty czy dziki koń. Obecnie Jaskinię Radochowską można zwiedzać. Znajduje się w niej m.in. jaskiniowe jeziorko. Jest też miejscem hibernowania czterech gatunków nietoperzy.

Twierdza Kłodzka i Podziemna Trasa Turystyczna

Pozostańmy jeszcze w temacie podziemi, ale tym razem tych stworzonych ludzką ręką. Kłodzko (ok. 35 km od Villi Elise) charakteryzuje się kaskadową zabudową starówki, nad którą góruje Twierdza Kłodzka – obok Mostu św. Jana najbardziej rozpoznawalny zabytek stolicy regionu. Klimatyczny rynek i jego okolice kryją pod sobą niemal drugie miasto. To właśnie tam znajduje się Podziemna Trasa Turystyczna, którą dojdziemy pod samą twierdzę. Twierdza Kłodzka, to budowla warowna, należąca do systemu obronnego miasta między XVII a XVIII w. Jej budowa rozpoczęła się w 1557 r. Powierzchnia warowni wynosi 30 ha. W 1970 r. nakręcono w niej fragment ostatniego odcinka serialu Czterej pancerni i pies. Między kazamatami zaparkowany został nawet czołg Rudy 102. Zwiedzanie Twierdzy to doskonała lekcja historii Ziemi Kłodzkiej i toczących się na niej wojen. Wycieczka korytarzami, gdzie niektóre mają zaledwie 90 cm wysokości czy wystrzał z armaty, pozwolą poczuć klimat tego niezwykłego miejsca. Podziemna Trasa Turystyczna liczy 700 m długości i znajduje się w niej kilkanaście sal tematycznych z eksponatami. Podziemia Kłodzka to efekt wieloletnich prac budowlanych mieszkańców, którzy kilkupoziomowe piwnice wykorzystywali m.in. jako magazyny żywności i schronienie przed najeźdźcami w czasach wojen.

Minieuroland

Całą Europa w jednym miejscu? Tak i to nie tylko ona. Minieuroland, usytuowany tuz przy drodze z Kłodzka do Nowej Rudy (ok, 40 km od Villi Elise), to wycieczka po ponad 40 makietach najsłynniejszych budowli Kotliny Kłodzkiej, Dolnego Śląska, Polski, Europy a nawet i całego świata. Na 2 ha zobaczymy m.in. Wieżę Eiffela, Łuk Triumfalny, Big Ben, Statuę Wolności, Krzywą Wieżę, Zamek Książ i wiele innych światowych i lokalnych atrakcji. Wszystkie wykonane są ręcznie. Minieuroland warto zwiedzić przede wszystkim latem, kiedy odbywa się tam Festiwal Kwiatów.

Wieże widokowe

Wznieśmy się ponad ziemię. Czy wiecie, że Ziemią Kłodzką i okolice otacza aż 19 wież widokowych? Są one zlokalizowana na szczytach pasm górskich po polskiej i czeskiej stronie granicy. Najbliżej od Stronia wieża widokowa powstała na szczycie Jagoda (977 m n.p.n.) obok Przełęczy Spalona (ok. 35 km od Villi Elise) a także na Kłodzkiej Górze (757 m n.p.m., ok. 30 km od Villi Elise). Widoki z obu wież będą nagrodą za trud wspinaczki. Warto także odwiedzić Ścieżkę w górach w Dolni Moravie w Czechach. Znajduje się tam niezwykła konstrukcja o nazwie „Ścieżka w obłokach”. Na jej szczycie przespacerujemy się po siatce zawieszonej 55 m nad ziemią).

Kopalnie

Kto z Was, z wyjątkiem górników, był kiedykolwiek w kopalnianym szybie? Kotlina Kłodzka umożliwia zwiedzenie kopalni węgla kamiennego, złota a także uranu. Ten ostatni wydobywany był w Kletnie, na północnym stoku Żmijowca. W latach 1948-1953 wydobywano tam rudy uranu – w sumie 20 t. Wcześniej, przez niemal 600 lat, urobek górników stanowiło srebro, żelazo i miedź.

Kopalnia Złota zlokalizowana w Złotym Stoku (ok. 25 km od Villi Elise) była miejscem, gdzie przez niemal 700 lat (do 1961 r.) wydobywano złoto oraz arsen. To idealne miejsce by poznać historyczne metody pozyskiwania cennego kruszcu. Na miejscu trudno o nudę – podziemna zjeżdżalnia, przejazd kolejką górniczą czy spływ podziemną rzeką to niecodzienne atrakcje nie tylko dla najmłodszych. Można tam również zwiedzić średniowieczną osadę i na własnych nogach i rękach sprawdzić jak w zamierzchłych czasach radzono sobie z napędzaniem różnych urządzeń. Całość uzupełnia poszukiwanie złota.

Dawna Kopalnia w Nowej Rudzie (ok. 50 km od Villi Elise), to muzeum powstałe na terenie dawnej kopalni Nowa Ruda. Zwiedzając podziemia, można zapoznać się z ciężką i niebezpieczną pracą górnika a także przejechać się górniczą kolejką.

Projekt Riese

Podziemia potrafią naprawdę wciągnąć. Może dlatego, że pełne są tajemnic. Z pewnością nie brakuje ich w sztolniach wybudowanych w ramach projektu Riese w czasie II wojny światowej. W latach 1943-45 hitlerowskie Niemcy rękoma niewolników wybudowały olbrzymi kompleks schronów, które ciągną się wzdłuż Gór Swoich od Rzeczki (ok. 65 km od Villi Elise) pod Zamek Książ w Wałbrzychu. Ogromne sale podziemne i kilometry korytarzy, do dziś skrywają wiele tajemnic. Ponad połowa z nich nie została jeszcze odkryta.

Zamki i pałace

Kotlina Kłodzka i okolice to region, w którym znajdziemy wiele zamków i pałaców, mówiących o świetności tych ziem w minionych epokach. Jedne z nich to ruiny, jak Zamek Homole w Dusznikach-Zdroju (ok. 50 km od Villi Elise), Zamek Szczerba kolo Gniewoszowa (ok. 35 km od Villi Elise) i Zamek Karpień koło Lądka-Zdroju (ok. 8 km od Villi Elise). Pozostałe to zachowane w różnym stanie budowle. Części z nich przywracany jest dawny blask. Nietuzinkowe obiekty odnajdziemy w Żelaźnie (ok. 22 km od Villi Elise), Bożkowie (ok. 42 km od Villi Elise), Piszkowicach (ok. 40 km od Villi Elise), Kamieńcu (ok. 40 km od Villi Elise), Korytowie (ok. 35 km od Villi Elise), Szczytnej (ok. 45 km od Villi Elise), Międzylesiu (ok. 35 km od Villi Elise), Ratnie Dolnym (ok. 50 km od Villi Elise), Ścinawce Górnej (ok. 50 km od Villi Elise), Trzebieszowicach (ok. 15 km od Villi Elise) czy Gorzanowie (ok. 30 km od Villi Elise). Na szczególną uwagę zasługują niewątpliwie pałac w Gorzanowie i Bożkowie a także Zamek Sarny w Ścinawce Górnej.

Ścieżki rowerowe

Kotlina Kłodzka to prawdziwy raj dla miłośników dwóch kółek. Setki kilometrów ścieżek rowerowych ze wspaniałymi widokami, pozwalają zwiedzić ciekawe zakątki regionu w ekologiczny i ekonomiczny sposób. Hitem ostatnich lat stały się trasy zwane singletrack. Kotlina Kłodzka otoczona została pętlą singli, czyli tras, po których poruszamy się w jednym kierunku. Nie brakuje ich w okolicach Villi Elise. Kilka snigletracków zlokalizowanych jest w Stroniu Śląskim.

Góry

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij