Villa Elise, Stronie Śląskie

Stronie Śląskie

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Stronie Śląskie

Stronie Śląskie - Miasto otoczone górami

Stronie Śląskie to mała górska miejscowość licząca około 5 tys mieszkańców, położona 110 km od stolicy Dolnego Śląska - Wrocławia, a 30 km od stolicy Ziemi Kłodzkiej - Kłodzka.
Jest to niewielkie uprzemysłowione miasteczko w szerokiej i rozgałęzionej dolinie rzek Białej Lądeckiej, 
Morawki i Siennej Wody. Cztery pasma górskie wydzielają dolinę, w której leży Stronie Śląskie. Od północy Góry Złote, od południowego wschodu Góry Bialskie, od południa Masyw Śnieżnika zaś od zachodu góry Krowiarki... 
Miasto od lat było znanym ośrodkiem przemysłu szklarskiego dzięki Hucie Szkła Kryształowego „Violetta”, założonej w 
1864, by aktualnie przekształcać się w kurort turystyczny. Jest to najbardziej lesista gmina w Polsce, bogata w unikatową florę i faunę, oferująca wiele wspaniałych atrakcji regionu, tras pieszych, narciarskich i rowerowych.
Znajduje się ono na wysokości 500 - 520 m n.p.m. 

Stronie Śląskie - historia

Miejscowość nosiła nazwę Seitenberg i była niewielką osadą pasterską położoną obok znacznie większego Schreckendorf – dzisiejszego Strachocina, pierwszy raz została wymieniona w dokumencie z 1264.. Samo Stronie po raz pierwszy w dokumentach pojawiło się w roku 1346. Pod koniec średniowiecza Stronie rozwinęło się na niewielką skalę w związku z wydobyciem rud ołowiu, które przetapiano w Strachocinie. Z 1402 r. pochodzi wzmianka o kuźnicy żelaza. Wiek XVI to okres dalszego rozwoju górnictwa i hutnictwa. W czasie wojny 30-letniej wojska szwedzkie (1622 i 1646)spustoszyły okolicę. W latach 1684-1733 wieś należała do hr. Althannów z Międzylesia. Na szybki rozwój Stronia miała ogromny wpływ holenderska królewna Marianna Orańska, która w 1838 r. nabyła miejscowość wraz z okolicznymi wsiami. Od jej imienia nazwano kamieniołom marmuru na Krzyżniku jako „Biała Marianna”. Przy jej wydatnej pomocy finansowej F. Losky w 1864 r. postawił tu hutę szkła.W 1897 r. doprowadzono linię kolejową z Kłodzka, co zaowocowało wzmożoną penetracją turystyczną okolic Stronia. w 1900 Samo miasto stało się letniskiem. W okresie międzywojennym powstał kamieniołom na Krzyżniku ze szlifiernią marmurów. W maju 1945 Seitenberg zajęty został przez wojska radzieckie. Miejscowość przyłączono następnie do Polski, wysiedlając jej dotychczasowych mieszkańców do Niemiec. Wobec braku historycznej nazwy słowiańskiej, Polacy początkowo nazywali miejscowość Żybocin, jednak w 1946 r. wprowadzono urzędowo obecną nazwę, nawiązującą znaczeniowo do formy niemieckiej (Seitenberg = „stronna góra”).
Stronie rozrosło się dzięki m.in. odkrytym w okolicy złożom fluorytu i rud uranu. Mimo że wydobywania rud uranowych zaprzestano dość szybko, a nieopłacalne kopalnie zasypano, to po inwestycji pozostało spore osiedle mieszkaniowe Morawka. Rozbudowanie huty szkła oraz rozpoczęcie wydobycia marmurów na skalę przemysłową spowodowało, że Stronie rozwijało się coraz szybciej. W 1967 r. osadzie nadano prawa miejskie. Do miasta włączono część Goszowa i Strachocina. 
Huta Szkła Kryształowego „Violetta” stałą się głównym pracodawcą całego miasteczka

Stronie Śląskie aktualnie

Obecnie gmina mocno promuje turystykę, gdyż przemysł powoli zanika na korzyść rekreacji i sportu. Dd kilunastu lat przeznacza coraz wieksze środki na inwestycję w tej dziedzinie. Stronie Śląskie leży w pięknym krajobrazowo regionie, w dodatku jest to najbardziej zalesiona gmina w Polsce, a na jej terenie znajduje się sporo ciekawych miejsc. Turystyce sprzyja malowniczość górskich pejzaży oraz bliskość szczytu Śnieżnika (1425m n.p.m.), który jest jednym z najlepszych punktów widokowych w całych Sudetach.
Przy wjeżdzie do miasteczka, w dawnej stacji kolejowej, działa Centrum Edukacji, Turystyki i Kultury, z świetnie działającą Infromacją Turystyczną. Atrakcje turystyczne Stronia Śl. można podzielić na letnie, zimowe oraz polecane przez cały rok.

Atrakcje Stronia Śląskiego i jego okolic

  • Ośrodek narciarski Czarna Góra - atrakcje letnie i zimowe. Ośrodek "Czarna Góra"  w Siennej k/Stronia Śląskiego to położony w najnowocześniejszy kompleks wyciągów i tras zjazdowych w Polsce. Łączna długość tras narciarskich, o różnej skali trudności, to ponad 10 km. Znajdują się tu 3 koleje linowe (w tym 2 i 4-ro osobowe) i 8 wyciągów narciarskich o długości od 74 m. Latem przybywają tu entuzjaści wędrówek, rowerzyści, w tym amatorzy extremalnych wrażeń jak downhill i paragliding, a przede wszystkim ludzie spragnieni wspaniałych widoków i kontaktów z dziką przyrodą. Główną atrakcją Ośrodka zarówno latem jak i zimą jest przejażdżka koleją linową "Luxtorpeda" o długości 1367 m, do górnej stacji kolei linowej skąd można wejść już pieszo na szczyt Czarnej Góry (1205 m.n.p.m). Ze szczytu można dotrzeć czerwonym szlakiem turystycznym do Schroniska "Na Śnieżniku" skąd dalej szlakiem turystycznym zielonym można dotrzeć na szczyt Śnieżnika (1425 m.n.p.m). Z przeł. "Żmijowa Polana" poniżej Czarnej Góry prowadzi do schroniska ratrakowany szlak narciarstwa biegowego. Odwiedzając kompleks Czarna Góra wiosną można na żywo oglądać Górskie Samochodowe Mistrzostwa Polski. W ośrodku znajduje się wspaniała atrakcja dla rodzin z dziećmi, najdłuższa w Polsce kolejka grawitacyjna tzn, "Czarna Żmija"
  • 18 malowniczych tras pieszych, o zróżnicowanym dystansie i trudności.
  • 9 szlaków i ścieżek rowerowych w okolicy Stronia Śląskiego oraz 9 tras na Ziemi Kłodzkiej. Dodatkowo Trasy downhill'owe na Czarnej Górze. Szlaki i zróżnicowanym dystansie i trudności, zarówno dla amatorów jak i zawodowców.
  • Jakinia Niedźwiedzia w Kletnie - stanowi jedną z głównych atrakcji okolic. Odkryta została w latach 60. XX w.  Jest to największa jaskinią w polskich Sudetach i jedna z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Długość korytarzy jaskini wynosi ok. 5 km. Jaskinia ma charakter poziomy, korytarze są rozwinięte na wielu poziomach połączonych studniami.
  • Podziemna Trasa Turystyczno - Edukacyjna w Kopalni Uranu - znajduje się na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Działała w latach 1948-1953, wykorzystując kilka średniowiecznych sztolni, w których w przeszłości prowadzono wydobycie rud żelaza, miedzi oraz srebra. W przypadku Uranu, wydobyto go około 20 ton. Aktualnie sztolnia jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego.
  • Muzeum Ziemi Geologiczne - Znajduje się przy drodze z Kletna do Jaskini Niedźwiedziej. W Muzeum można zobaczyć kolekcję skamieniałych jaj dinozaurów oraz kolekcję minerałów z całego świata, meteoryt żelazowo-niklowy, kolekcję skamieniałych zębów dinozaurów i mamutów.
  • Muzeum minerałów - Znajduje się w centrum miasteczka, zobaczyć tam  można ciekawą ekspozycję minerałów z całego świata, m.in. aragonit, jaspis, agaty, różę pustyni różnokolorowe odmiany kwarcu, takie jak ametyst. Przy wystawie funkcjonuje sklepik z kamieniami oraz galanterią wykonaną z kamieni półszlachetnych.
  • Park linowy i mini golf - Znajduje się w Kletnie przy drodze do Jaskini Niedźwiedziej na przeciw łowiska pstrągów "Nad stawami". Dla turystów przygotowano trzy atrakcje. Jedną z nich to Park linowy z 3 trasami, zawieszonymi na wysokości od 1,5m do 10m i  o różnym stopniu trudności. Druga to Mini golf - gra dla każdego bez względu na wiek i doświadczenie. Gra składa się z 18 stanowisk o różnym stopniu trudności i urozmaiconych różnymi przeszkodami.
  • Wapiennik "Łaskawy Kamień" w Starej Morawie - to zabytkowy piec do wypalania wapna (wapiennik) projektu Karla Schinkela z początku XIX wieku. Znajduje się przy drodze pomiędzy Starą Morawą a Kletnem. Zniszczony wapiennik w roku 1978 nabyła rodzina prof. Jacka Rybczyńskiego, pięknie go odrestaurowała, obecnie służy nie tylko właścicielom ale także turystom. 

Oferty specjalne

Pakiety pobytowe i promocje

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij