Villa Elise, Stronie Śląskie
Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Jaskinia Radochowska

Jaskinia Radochowska to jedna z największych i najciekawszych jaskiń w polskich Sudetach...

Historia Jaskini Radochowskiej

O istnieniu Jaskini Radochowskiej (Reyersdorfer Tropfsteinhole) wspominają już teksty XVIII-wieczne. Już w tamtych czasach turyści odwiedzający znany kurort Lądek-Zdrój, zwiedzali okolice i trafiali do Radochowa. Początkowo zwiedzano niewielki fragment jaskini, gdyż znaczna jej część była wypełniona namuliskiem. Dopiero w latach 1933 – 1935 mieszkaniec Lądka-Zdroju – Heinrich Peregrin, były górnik i opiekun Jaskini Radochowskiej, oczyścił z gruzu skalnego i gliny pierwotny otwór wejściowy, wybrał namulisko z innych podziemnych korytarzy zwiększając tym samym trasę do zwiedzania, a także wykonał wewnątrz prace adaptacyjne, przystosowując jaskinię do ruchu turystycznego. W 1935 roku, w czasie takich prac, natrafiono na kości zwierząt plejstoceńskich. Lista gatunków była długa: niedźwiedź jaskiniowy, lew jaskiniowy, hiena jaskiniowa, nosorożec włochaty, dziki koń. Znaleziono też szczątki zwierząt żyjących współcześnie, takich jak np.:  niedźwiedź brunatny, kuna, borsuk, zając, sarna, jeleń, żubr, kot i żbik.

Henrich Peregrin opiekował się Jaskinią Radochowską do zakończenia II wojny światowej. W następnych latach jaskinia nie miała stałego opiekuna. W okresie letnim pojawiali się w niej mieszkańcy okolicznych wsi, którzy oferowali zwiedzającym usługi przewodnickie. W latach 80-tych polana przed jaskinią została zagospodarowana przez Akademicki Klub Górski “Halny” działający przy Politechnice Poznańskiej. Wtedy powstała wiata i kominek z kamieni, a studencka baza oferowała turystom podczas wakacji noclegi w namiotach. Po koniec lat 90-tych studenci opuścili jaskinię, a miejsce to było dewastowane i zaśmiecane. W roku 1999 opiekę nad jaskinią przejął znany wrocławski speleolog Henryk Nowacki. Po gruntownych porządkach, polegających na usunięciu śmieci i umyciu okopconych ścian, przeprowadził on poważne prace ziemne: zabudował i zasypał środkowy otwór, zaopatrzył wejścia w kraty i usunął część gruzu skalnego. Jaskinia odzyskała dzięki temu pierwotny mikroklimat i stała się ponownie bezpiecznym schronieniem dla kilku gatunków nietoperzy, które w jaskini hibernują w okresie zimy. Niestety, po kilku latach, kompetentnego opiekuna pochłonęły inne zajęcia. Jaskinia ponownie narażona była na niekontrolowane wizyty przypadkowych gości, co skutkowało dewastacją i zaśmiecaniem tego cennego przyrodniczo miejsca oraz zniszczeniem wiaty turystycznej. W 2012 roku, z inicjatywy Mieczysława Krywieńki, nadleśniczego Nadleśnictwa Lądek-Zdrój, wiata została odbudowana, a rok później, tuż obok jaskini lądeckie nadleśnictwo zbudowało malowniczy zbiornik wodny.

Jaskinia Radochowska – niezwykła podziemna przygoda

Od wiosny 2013 r. jaskinią opiekuje się małżeństwo Natalii i Zbigniewa Piotrowiczów, którzy oczyścili jaskinię z nagromadzonych przez wiele lat śmieci, zadbali też o porządek wokół groty. Wejścia do jaskini zabezpieczone zostały solidnymi kratami, chroniącymi przed niekontrolowanymi wejściami, a przy stromych schodach zamontowano łańcuchy. Wiosną 2014 roku, przy współpracy z Nadleśnictwem Lądek-Zdrój i Śnieżnickim Parkiem Krajobrazowym, gruntownie oczyszczone zostało podziemne jeziorko, w którym żyją niezwykle rzadkie skorupiaki – studniczki tatrzańskie.

Jaskinia Radochowska – zwiedzanie

Obecnie jaskinię zwiedzać można w towarzystwie wykwalifikowanego przewodnika i poczuć smak prawdziwej przygody. Trasa do zwiedzania ma ok. 300 metrów, ale łączna długość korytarzy to ponad 500 metrów. Część trasy trzeba pokonać przeciskając się przez ciasne szczeliny, co jest dodatkową atrakcją. Jaskinia nie jest oświetlona, dlatego każdy uczestnik wycieczki na czas zwiedzania otrzymuje kask z latarką czołową. Eksploracja jaskini jest w pełni bezpieczna, także dla małych dzieci, dla których ta podziemna wycieczka jest niezwykłą frajdą. 
Na trasie do jaskini czynna jest Winiarnia Radochowska, gdzie można skosztować win dolnośląskich a także wyselekcjonowanych win z różnych stron świata, a tuż obok powstała pasieka produkująca zdrowe i naturalne miody z okolicznych łąk.

Radochów 8 D, 57-540 Lądek-Zdrój, www.jaskiniaradochowska.pl, tel. 604 337 846

Hotel i pensjonat w okolicy Jaskini Radochowskiej

Przyjeżdżając w tak piękne miejsce warto zatrzymać się w okolicy na dłużej. Zapraszamy wszystkich do pensjonatu Villa Elise znajdującego się zaledwie 13 km od Jaskini Radochowskiej.

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij