Villa Elise, Stronie Śląskie

Sienna

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Sienna

Sienna - zaledwie 6 km od pensjonatu Villa Elise

Sienna - krótka historia

SIENNA (niem. Heudorf) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Stronie Śląskie w górnej części doliny Czarnej Wody, pomiędzy Masywem Śnieżnika a Krowiarkami, na wysokości około 680-800 m n.p.m. Sienna odalona jest od Villa Elise o około 6 km.
W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.
Sienna powstała w drugiej połowie XVII wieku, kiedy w tym rejonie zakładano kopalnie. Przez ponad 100 lat należała do królewszczyzny, do roku 1838 kiedy to została zakupiona przez Mariannę Orańską. W 1840 roku we wsi było 47 domów, w tym szkoła katolicka, kościół, 2 młyny wodne, tartak, garbarnia, gospoda i wytwórnia potażu.

Sienna - ośrodek narciarski

Aktualnie w miejscowości Sienna zlokalizowany jest jeden z najlepszych w Polsce ośrodków narciarskich - Czarna Góra. Zimą Ośrodek Narciarski Czarna Góra to blisko 60 ha białego szaleństwa! Trasy zjazdowe obejmują północno-wschodnie stoki Czarnej Góry (1 205 m.n.p.m.) i Żmijowca (1 153 m.n.p.m.). Każdy znajdzie tu coś dla siebie.
- Dla początkujących ośrodek oferuje polany narciarskie i trasy łatwe.
Niewielkie nachylenie, bardzo szerokie stoki i zróżnicowana infrastruktura – to jest to, co początkujący lubią najbardziej. Dodatkowo zainstalowany jest system sztucznego naśnieżania i oświetleniem. 
- Dla średniozaawansowanych przygotowane są długie czerwone trasy. Każda z nich jest inna i posiada inną charakterystykę. Trasy średnio trudne – czerwone to: Helly Hansen B Fis, C Fis, D Fis, E i F Fis
Najdłuższa z nich, trasa B, na którą wjeżdża super szybka kolej "Luxtorpeda", jest oświetlona! Długość zjazdu to 1680 m.  
- Dla zaawansowanych proponujemy trasę czarną, oznaczoną A. Jest to trasa z homologacją FIS i ma długość 1600 m.

Sienna - miejsce dla aktywnie spędzających czas

W okresie letnim Czarna Góra Resort to prawdziwy raj dla rowerzystów – zarówno tych profesjonalnych, jak i miłośników jazdy rekreacyjnej. Szereg rowerowych atrakcji znajdą tu dla siebie zawodowcy, amatorzy, rodziny z dziećmi i seniorzy. 

W okolicy Siennej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 392 na odcinku od Siennej do Przełęczy Puchaczówka odbywają się  zawody z cyklu "Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski" (GSMP). Impreza ta wpisana jest w kalendarz sportów motorowych i odbywa się regularnie w okresie letnim ściągając w okolice rzesze kibiców.  

Sienna - zabytki

Na liście zabytków Siennej według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa wpisane są:
- kościół filialny św. Michała Archanioła, z drugiej połowy XVIII wieku, przebudowany w XIX wieku. Jest to murowana budowla z półkolistym prezbiterium i sygnaturką na dachu. Wewnątrz zachowało się sklepienie kolebkowe z resztkami polichromii i barokowe wyposażenie. Przy kościele stoi kapliczka domkowa z końca XVIII wieku.
- Inne zabytki w Siennej to kapliczka z 1781 roku położona poniżej przełęczy Puchaczówka oraz 
domy mieszkalne z XIX wieku.

Hotel i pensjonat Siennej

Będąc w tak pięknej okolicy warto zatrzymać się w pensjonacie Villa Elise znajdującym się zaledwie 6 km od Siennej

 

Oferty specjalne

Pakiety pobytowe i promocje

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij