Villa Elise, Stronie Śląskie
Trasa 9 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI Z PRZEŁĘCZY PŁOSZCZYNA DO CZESKIEGO SCHRONISKA PAPRSEK”
  1. Strona główna
  2. Przewodnik
  3. Okoliczne szlaki
  4. BIALSKIMI BEZDROŻAMI Z PRZEŁĘCZY PŁOSZCZYNA DO CZESKIEGO SCHRONISKA PAPRSEK

Trasa 9 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI Z PRZEŁĘCZY PŁOSZCZYNA DO CZESKIEGO SCHRONISKA PAPRSEK”

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Trasa 9 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI Z PRZEŁĘCZY PŁOSZCZYNA DO CZESKIEGO SCHRONISKA PAPRSEK”

Trasa: Przełęcz Płoszczyna (Kladske Sedlo 817 mnpm) parking->zielony szlak turystyczny w kierunku Rudawca->Chlupenkovec->Medvedi Bouda->U Ruzove Boudy-> Schronisko Paprsek->Polana Palas->Velky Szengen->Pralinka-> Medvedi Bouda-> Chlupenkovec-> Przełęcz Płoszczyna (Kladske Sedlo 817 mnpm)

Długość trasy ok. 20 km. Dla średniozaawansowanych narciarzy.

Wycieczkę rozpoczynamy na Przełęczy Płoszczyna, przez Czechów nazywaną Kladske Sedlo o wysokości 817 mnpm. Zostawiamy samochód po polskiej stronie, na parkingu, obok którego znajduje się budynek restauracji oraz czeskiego schroniska o nazwie Horska Chata Sedlo. Można tutaj zjeść coś ciepłego, napić się czeskiej kofoli albo piwka, po trudach wycieczki, którą rozpoczynamy i zakończymy w tym miejscu. W budynku jeszcze na przełomie XX i XXI wieku mieściła się placówka graniczna, było to w czasach kiedy na granicy działało przejście tzn. „małego ruchu granicznego”. Po polskiej placówce, które znajdowało się po przeciwnej stronie drogi zostały tylko fundamenty. Po przyjęciu przez Polskę i Czechy tzn. układu z Szengen w 2007 roku, możemy już bez przeszkód przekraczać granicę na przełęczy. Droga która przebiega przez przełęcz łączy Stronie Śląskie z czeskim Starym Mestem. Tyle o krótkiej historii tego miejsca, my przyjechaliśmy pobiegać tutaj na nartach biegowych dlatego, wyciągajmy sprzęt z samochodu i w drogę….Mamy do pokonania dzisiaj 20 kilometrów w zróżnicowanym terenie, po drodze odwiedzimy , na zakończenie i początek oraz w środku naszej trasy dwa czeskie schroniska oraz będziemy się przemieszczać czeskimi szlakami narciarstwa biegowego jak Szengeny , Pralinak czy Ruzovka.

Wycieczkę rozpoczynamy na zielonym szlaku turystycznym po stronie polskiej, kierując się w stronę szczytu o nazwie Rudawiec. Podejście z początku łagodne przechodzi w coraz bardziej strome, wspinamy się na Chlupenkovec. Na rozdrożu, po pokonaniu około 4 kilometrów od Przełęczy stromym zjazdem ruszamy w dół, w kierunku Medvedi Boudy. Po około 600 metrach zjazd się wypłaszcza przechodząc w przyjemny łagodny , bez problemów technicznych. Docieramy do rozdroża, przed nami  Medvedi Bouda, skręcamy w prawo, przekraczamy drogę główną na trasie Schronisko Paprsek – Stare Mesto, skręcamy w lewo na Pralinkę (czeska trasa biegówkowa) i początkowo wzdłuż drogi głównej (asfaltowej) coraz bardziej stromym podbiegiem podążamy w kierunku kolejnego skrzyżowania. Na krzyżówce łączą się dwie czeskie trasy biegowe, Pralinka i Ruzovka. My skręcamy w lewo  i po 1 kilometrze zjazdu docieramy do kolejnego schroniska na naszej trasie, Paprska.

Schronisko położone jest pomiędzy Górami Bialskimi po północno-wschodniej stronie, Masywem Śnieżnika po północno-zachodniej stronie i Wysokim Jesionikiem po południowo-wschodniej stronie na południowo-zachodnim zboczu wzniesienia Pałasz (czes. Palaš) na wysokości 1007 m n.p.m. na skraju rozległej górskiej łąki, około 600 metrów w linii prostej od granicy polsko-czeskiej. Decyzja o budowie schroniska zapadła na początku lat 30. XX wieku. Schronisko miało być wyposażone w ciepłą i zimną wodę, instalację elektryczną i centralnego ogrzewania. Budowę rozpoczęto w maju 1932 r., do czerwca zbudowano elektrownię i instalację wodną. Uroczyste otwarcie schroniska nastąpiło 21 sierpnia 1932 roku. Nowy obiekt położony w bliskiej odległości od szczytu wzniesienia Pałasz (1022 m n.p.m.), został nazwany Schleslerhaus (Śląski Dom). Schronisko było dobrze wyposażone pod względem turystyki letniej i sportów zimowych posiadało ciepłą i zimną wodą oraz własną elektryczność. Oprócz restauracji posiadało 8 oddzielnych pokoi z 40 łóżkami, dwa pokoje wieloosobowe z 36 dodatkowych łóżkami, kuchnię i zaplecze gospodarcze. Pierwszym najemcą został Johann Schnaubel. Pod koniec maja 1945 roku, schronisko staje się własnością państwa. W tym czasie, zmienia nazwę U Ráje. Po 1948 często zmieniają się zarządcy obiektu jednym z nich są lasy państwowe, ostatecznie obiekt staje się własnością przedsiębiorstwa TOS Olomoucp. W drugiej połowie lat 70. XX wieku dobudowano nowe budynki, zwiększono liczbę miejsc oraz w sąsiedztwie schroniska zbudowano trasę narciarską z wyciągiem o długości 500 m. Od 1993 roku obiekt kupiła firma Mika Ltd. Schronisko do obecnych czasów zachowało swój pierwotny wygląd.  Z ciekawostek w dniu otwarcia, schronisko zostało oświetlone przez rozpalenie dużego ogniska, o wpół do ósmej wieczorem odpalono race i sztuczne ognie. Równocześnie na wzgórzach obok istniejących schronisk zapalono ogniska na powitanie. W miejscu gdzie wznosi się schronisko na początku XX wieku były pola uprawne.

W schronisku można zjeść pyszny obiad, zrobić przerwę na podziwianie widoków na Rychlebskie Hory, Masyw Śnieżnika i Wysoki Jesennik. Po odpoczynku ruszamy w dalszą drogę. Jesteśmy dopiero na półmetku. Podążamy w kierunku Polany Palas, po około 900 metrach od schroniska mijamy polanę i podążamy dalej Pralinką w kierunku granicy a od kolejnego skrzyżowania w lewo Velkym Szengenem. Po pokonaniu około 3 kilometrów, trasą interwałową, raz pod górę raz z góry, docieramy do kolejnego dużego skrzyżowania V Mokrinach. Tutaj idąc dalej Velkym Szengenem dotarlibyśmy na stroną polską do Drogi nad Spławami, idąc w prawo Pralinką dotarlibyśmy do Rudawca (Polska Hora 1106 mnpm). My jedziemy w dół w kierunku Medvedi Bouda, prawie 2 kilometrowym bardzo stromym zjazdem. Na tym odcinku, należy zachować szczególną uwagę, jeżeli chodzi o zachowanie bezpieczeństwa na trasie naszej wycieczki. Po dotarciu do Boudy skręcamy w prawo ,w drogę którą już wcześniej jechaliśmy na początku naszej wycieczki. Od tego miejsca do Przełęczy Płoszczyna zostało nam około 5,5 kilometra. Czeka nas teraz strome podejście aż do Chlupenkovca do którego po dotarciu będzie już tylko z górki. Po przejechaniu 3,5 kilometra, kończymy wycieczkę na parkingu przed schroniskiem Horska Chata Sedlo na Przełęczy Płoszczyna.

Po trudach wycieczki możemy się jeszcze skusić na posiłek regeneracyjny w postaci czeskiej kuchni. Po posiłku, wracamy autem w dół, górską drogą z duża ilością zakrętów w kierunku Stronia Śląskiego. Mijamy Nową Morawę, Bolesławów oraz Starą Morawę i po około 30 minutach jazdy autem od Przełęczy, jesteśmy w Stroniu Śląskim.

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij