Villa Elise, Stronie Śląskie
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Brzydka pogoda w górach? To nie powód do nudy!

Brzydka pogoda w górach? To nie powód do nudy!

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Brzydka pogoda w górach? To nie powód do nudy!

18 marca 2021

Ziemia Kłodzka oferuje sporo możliwości by dobrze i mądrze się bawić gdy z nieba pada deszcz lub gęsta mgła spowiła szczyty gór.

Góry to oczywiście wspaniałe widoki, niezliczone szlaki do wędrówek, możliwości innych form aktywności fizycznej jak narty zjazdowe, biegówki, rower czy konne wyprawy. Nie zawsze uda się nam trafić w idealną pogodę, która pozwoli w pełni cieszyć się urokami gór. Co robić w górach gdy warunki atmosferyczne storpedują nasze plany? Oto kilka podpowiedzi.

Villa Elise w Stroniu Śląskim to świetne miejsce na rodzinne wakacje lub weekendowy wypad. Usytuowanie u podnóża Masywu Śnieżnika sprawia, że nie sposób się tam nudzić. Górskie wędrówki, wyprawy rowerowe czy zimowe szaleństwa na stokach Czarnej Góry to sprawdzone sposoby na aktywny wypoczynek. 

Co robić w górach w czasie niepogody?

Jaskinia Niedźwiedzia – położona w Kletnie (ok.10  km od Villi Elise) najdłuższa jaskinia po polskiej stronie Sudetów. To jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, z wieloma formami naciekowymi i krasowymi. Została odkryta w 1966 r. Wewnątrz odnaleziono kości prehistorycznych zwierząt jak niedźwiedź, hiena i lew jaskiniowy. Od 1983 r. Jaskinia Niedźwiedzia jest udostępniona dla zwiedzających. Czynna jest przez cały tydzień z wyjątkiem poniedziałków i czwartków w godzinach 9.00-16.40.

 

Kopalnia Złota – zlokalizowana w Złotym Stoku (ok. 25 km od Villi Elise) kopalnia złota oraz arsenu, w której prace wydobywcze prowadzono przez niemal 700 lat (do 1961 r.). To idealne miejsce by poznać historyczne metody pozyskiwania cennego kruszcu. Na miejscu trudno o nudę – podziemna zjeżdżalnia, przejazd kolejką górniczą czy spływ podziemną rzeką to niecodzienne atrakcje nie tylko dla najmłodszych. Można tam również zwiedzić średniowieczną osadę i na własnych nogach i rękach sprawdzić jak w zamierzchłych czasach radzono sobie z napędzaniem różnych urządzeń. Całość uzupełnia poszukiwanie złota.

 

Twierdza Kłodzka – budowla warowna w Kłodzku (ok. 35 km od Villi Elise), należąca do systemu obronnego miasta między XVII a XVIII w. Jej budowa rozpoczęła się w 1557 r. Powierzchnia warowni wynosi 30 ha. W 1970 r. nakręcono w niej fragment ostatniego odcinka serialu Czterej pancerni i pies. Między kazamatami zaparkowany został nawet czołg Rudy 102. Zwiedzanie Twierdzy to doskonała lekcja historii Ziemi Kłodzkiej. Wycieczka korytarzami, z których niektóre mają zaledwie 90 cm wysokości czy wystrzał z armaty, pozwolą poczuć klimat tego niezwykłego miejsca.

 

Podziemna Trasa Turystyczna – udostępniona dla zwiedzających część podziemi pod kłodzką starówką. Trasa liczy 700 m długości i znajduje się w niej kilkanaście sal tematycznych z eksponatami. Podziemia Kłodzka to efekt wieloletnich prac budowlanych mieszkańców, którzy kilkupoziomowe piwnice wykorzystywali m.in. jako magazyny żywności i schronienie przed najeźdźcami w czasach wojen.

 

Park Trampolin – zlokalizowany w Kłodzku Jump World to świetna atrakcja dla najmłodszych. W Parku Trampolin można wyszaleć się do woli na specjalnych torach przeszkód, skacząc do basenu z gąbkami czy próbując swoich sił w „podniebnej” koszykówce.

 

Cinema 3D – położone w Kłodzku kino, prezentujące nowości.

 

Muzeum Papiernictwa – barokowy młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju (ok. 50 km od Villi Elise), w którym nadal wytwarzany jest papier czerpany według średniowiecznej techniki. Jedną z atrakcji zwiedzania jest możliwość własnoręcznego wykonania kartki papieru.

 

Muzeum Filumenistyczne – to unikatowe muzeum znajdujące się w Bystrzycy Kłodzkiej (ok. 25 km od Villi Elise), w którym zgromadzono eksponaty związane z ogniem, zapałkami oraz zapalniczkami. To jedyny tego typu obiekt w Polsce.

 

Kaplica Czaszek – zlokalizowana w Kudowie-Czermnej (ok. 65 km od Villi Elise) XVIII-wieczna kaplica, której ściany wyłożone są kośćmi i czaszkami ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Zwiedzanie tego miejsca przyprawia o gęsią skórkę.

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij