Villa Elise, Stronie Śląskie
Trasa 21 SZLAK TURYSTYCZNY – ROWEROWY PT.„PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO WSI KAMIENICY”
  1. Hauptseite
  2. PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO WSI KAMIENICY

Trasa 21 SZLAK TURYSTYCZNY – ROWEROWY PT.„PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO WSI KAMIENICY”

Ankunftsdatum
Abreisedatum

Trasa 21 SZLAK TURYSTYCZNY – ROWEROWY PT.„PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO WSI KAMIENICY”

Trasa: Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim -> ul. Adama Mickiewicza -> ul. Nadbrzeżna -> Zalew w starej Morawie -> Kamienica -> Kamienica-zbiornik p-poż-> niebieski szlak turystyczny -> Przełęcz Staromorawska -> Nowa Morawa -> Bolesławów -> Stara Morawa -> Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim.

Długość trasy ok. 24,5 km. Dla: dla rodzin z dziećmi, trasa łatwa, poprowadzona głównie po drogach asfaltowych bocznych oraz krótkimi odcinkami dróg szutrowych w Masywie Śnieżnika. Jedynym wymagającym miejscem jest podjazd z Kamienicy na Przełęcz Staromorawską około 1,5 kilometra szutrową drogą (tutaj można poprowadzić rowery).

Czas przejazdu około 3,5 – 4 godzin.

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przed Pensjonatem Villa Elise Park w Stroniu Śląskim. Pensjonat ma bardzo ciekawą historię, mieści się w zabytkowej rezydencji rodziny Loskych - założycieli nieistniejącej już niestety, huty szkła kryształowego, która powstała w roku 1864 z inicjatywy właścicielki tych terenów królewny holenderskiej Marianny Orańskiej. Zabytkowy pensjonat, położony jest u podnóża Sowiej Kopy, nad rzeką Biała Lądecką. Ruszamy na podbój tras rowerowych w Gminie Stronie Śląskie. Dzisiaj wybierzemy się na trasę do urokliwej wsi KAMIENICY, położonej w Masywie Śnieżnika w głębokiej dolinie rzeczki Kamienica. Trasa poprowadzona jest głównie po bocznych drogach asfaltowych oraz szutrowych o niedużym nachyleniu, będzie jeden stromy podjazd z Kamienicy do Przełęczy Staromorawskiej. Gdyby ktoś nie czół się na siłach pokonać ten podjazd, może z Kamienicy zjechać drogą asfaltową w kierunku Bolesławowa. Warto się jednak trochę pomęczyć, bo później z Przełęczy do samego Bolesławowa czeka nas bardzo przyjemny zjazd. Ale o wszystkim dowiecie się Państwo już wkrótce.

Ruszamy w drogę….

Przejeżdżamy przez bramę wejściową na teren posesji przy pensjonacie Villa Elise Park w Stroniu Śląskim, jedziemy do ulicy Adama Mickiewicza w Stroniu Śląskim, Skręcamy w prawo w kierunku centrum Stronia Śląskiego, przejeżdżamy przez most nad rzeką Białą Lądecką, jedziemy prosto do dużego skrzyżowania. Przejeżdżamy przez skrzyżowanie do ulicy Kościuszki, skręcamy w lewo w kierunku Urzędu Miejskiego w Stroniu Śląskim. Przy Urzędzie Miejskim rozpoczyna się Gminny szlak rowerowy nr. 5, jedziemy nim w kierunku Zalewu w Starej Morawie, po drodze mijając stadion oraz stojącą obok kaplicę św. Onufrego po rewitalizacji, Zaporę na rzece Morawce, dzieło hydrologiczne zbudowane na początku XX wieku o wysokości 17 metrów. Korona Zapory jest pięknym punktem widokowym na Stronie Śląskie oraz okoliczne pasma górskie. Po chwili dojeżdżamy do Starej Morawy, gdzie po lewej stronie drogi znajduje się zalew z wieżą widokową, molem oraz plażą. Warto na chwilę zjechać z trasy, żeby móc bliżej zapoznać się z tym pięknie położonym kompleksem wodno-turystycznym. W sezonie wstęp nad zalew jest płatny. W dalszą drogę ruszamy trasą rowerową nr. 5 i 7. Na skrzyżowaniu przed wsią Bolesławów trasa nr. 5 skręca w lewo, prowadząc przez centrum wsi i dalej w kierunku Przełęczy Suchej, my jedziemy w prawo dalej trasą rowerową nr. 7 i 6. Wszystkie szlaki rowerowe w gminie są dobrze oznakowane, mając mapę turystyczną lub przewodnik rowerowy wydane przez gminę, raczej na pewno się nie zgubimy.

Po lewej stronie drogi mijamy budynek wykonany w stylu góralskim, to karczma i browar w Kamienicy. Obok znajduje się wyciąg narciarski. Ostatnimi czasy Kamienica bardzo się rozbudowała, jadąc w górę asfaltową drogą, po lewej stronie mijamy nowe pensjonaty oraz domki na wynajem dla turystów. Po przejechaniu około kilometra od karczmy, po prawej stronie drogi znajduje wiata sołecka, gdzie jest miejsce na organizację wypoczynku dla turystów z placem zabaw oraz kominkiem. Po drugiej stronie drogi znajduje się wysoka skała na której stoi krzyż. Na krzyż prowadzi ścieżka, warto się tam wybrać.

Jedziemy dalej w górę strumienia o nazwie Kamienica, dojeżdżamy do niebieskiego szlaku turystycznego, który prowadzi w lewo przez mostek, rowerowe szlaki nr. 6 i 7 także skręcają w lewo, jadąc trasą nr 7 dojechalibyśmy Drogą nad Lejami do Kletna, trasą nr. 6 do Przełęczy Płoszczyna. My jedziemy dalej wąską doliną rzeczki Kamienica, wzdłuż żółtego szlaku turystycznego. Po przejechaniu około 500 metrów po lewej stronie drogi znajduje się zbiornik p-pożarowy z tamą na rz. Kamienicy, na którą można wejść, obok stoi ładnie odnowiony budynek w stylu sudeckim z ławeczką dla zmęczonych turystów. Możemy pojechać jeszcze około 250 metrów w górę do końca asfaltowej drogi do parkingu leśnego, stamtąd zawracamy w dół.

Dojeżdżamy ponownie do mostku gdzie wcześniej skręcały szlaki rowerowe nr 6 i 7 oraz szlak turystyczny niebieski, zjeżdżając mamy go po prawej stronie drogi, Przejeżdżamy przez drewniany mostek i pniemy się stromą, szutrową drogą wzdłuż trasy rowerowej nr 6 i 7 w górę. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, dalej stromo pod górę (to jest jedyny trudny odcinek do pokonania na naszej trasie) za niebieskim szlakiem turystycznym oraz trasą rowerową nr 6. Dojeżdżamy do Przełęczy Staromorawskiej (807 mnpm). Dalej jedziemy niebieskim szlakiem turystycznym szutrową drogą, w kierunku Nowej Morawy, po dotarciu do drogi asfaltowej łączącej Przełęcz Płoszczynę (817 mnpm) z Bolesławowem skręcamy w lewo i jadąc dalej w dół, trasą rowerową nr. 5, docieramy po kilku minutach do Bolesławowa. Warto się na chwilę w tej wsi zatrzymać, jest to jedyna miejscowość w Gminie Stronie Śląskie, która ma rynek. Jest to pozostałość po prawach miejskich, które w czasach swojej świetności, w okresie kiedy w Masywie Śnieżnika prężnie rozwijało się wydobycie rud żelaza. Wydobycie zakończono a Bolesławów stracił prawa miejskie, pozostał klimatyczny rynek z figurą św. Franciszka Ksawerego oraz Matką Boską. We wsi znajduje się dobrze zaopatrzony sklep spożywczy.

Jedziemy dalej, już główną drogą w kierunku Stronia Śląskiego, dojeżdżamy do osiedla Morawka w Stroniu Śląskim skąd dalej ul. Żeromskiego do Goszowa a stamtąd po kilkuset metrach dojeżdżamy do ulicy Mickiewicza i po chwili jesteśmy przy Pensjonacie Villa Elise Park. Tutaj kończymy trasę, zapraszając równocześnie do korzystania z naszych kolejnych propozycji wycieczek.

Newsletter
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen