Villa Elise, Stronie Śląskie
Trasa 19 SZLAK TURYSTYCZNY – PIESZY PT.  „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KLETNA PRZEZ ZALEW W STAREJ MORAWIE”
  1. Hauptseite
  2. Details zu Attraktionen

Details zu Attraktionen

Ankunftsdatum
Abreisedatum

Trasa 19 SZLAK TURYSTYCZNY – PIESZY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KLETNA PRZEZ ZALEW W STAREJ MORAWIE”

Trasa: Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim -> ul.Adama Mickiewicza -> Goszów -> Oś. Morawka -> Zapora na rz. Morawce -> Zalew w Starej Morawie -> Wapiennik „Łaskawy kamień”-> żółty szlak turystyczny w kierunku Kletna -> Kletno Park Linowy -> Stara Morawa -> Zalew w Starej Morawie -> Stronie Śląskie Urząd -> Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim.

Długość trasy ok. 11,9 km. Dla: dla rodzin z dziećmi, trasa łatwa, widokowa.

Czas przejścia około 4 – 5 godzin.

Dzisiejszą wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przed Pensjonatem Villa Elise Park w Stroniu Śląskim. Pensjonat ma bardzo ciekawą historię, mieści się w zabytkowej rezydencji rodziny Loskych - założycieli nieistniejącej już niestety, huty szkła kryształowego, która powstała w roku 1864 z inicjatywy właścicielki tych terenów królewny holenderskiej Marianny Orańskiej. Zabytkowy pensjonat, położony jest u podnóża Sowiej Kopy, nad rzeką Biała Lądecką. Ruszamy na podbój tras turystycznych w Gminie Stronie Śląskie. Dzisiaj wybierzemy się na trasę dookoła Kletna, miejscowości znanej w Polsce z Jaskini Niedźwiedziej, Kopalni Uranu oraz Muzeum Ziemi, nasza trasa będzie raczej z tych prostych, przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Nie będzie dzisiaj stromych i długich podejść, za to będzie kilka pięknych widokowych miejsc, z których będziemy podziwiać panoramy na Stronie Śląskie, Góry Złote i Bialskie.

Ruszamy w drogę….

Przechodzimy przez bramę wejściową na teren posesji przy pensjonacie Villa Elise Park w Stroniu Śląskim, dochodzimy do ulicy Adama Mickiewicza w Stroniu Śląskim, Skręcamy w prawo w kierunku centrum Stronia Śląskiego, przechodzimy przez most nad rzeką Białą Lądecką, skręcamy tym razem w lewo pod górkę w kierunku Goszowa. Po przejściu około 200 metrów idziemy w prawo boczną szutrową drogą, która doprowadza nas do osiedla bloków. Po lewej stronie widoczny jest duży nowoczesny budynek, to Wojewódzkie Centrum Psychiatrii Długoterminowej w Stroniu leczeniu tutaj są pacjenci nerwowo oraz psychicznie chorzy. Wcześniej Szpital działał w kilkudziesięciu budynkach na Oś. Morawka, przez które przechodzimy, kontynuując naszą wycieczkę w kierunku Zapory z suchym zbiornikiem na rzece Morawce. Obecnie budynki poszpitalne zostały wyremontowane i sprzedane mieszkańcom Stronia, osiedle bardzo prężnie się rozwija, z roku na rok coraz bardziej pięknieje, zakładane są nowe place zabaw, remontowane i oświetlane kolejne ulice. Na Osiedlu działa boisko „Orlik” z zapleczem sportowym, są również ogródki działkowe, blisko też jest szkoła i kilka sklepów spożywczych. Osiedle zostało wybudowane w latach 50. XX wieku dla potrzeb górników, którzy pracowali w kopalniach w Kletnie.

Idziemy w kierunku Zapory na rzece Morawce, drugiej co do wielkości rzeki w Gminie Stronie Śląskie. Zapora wraz ze suchym zbiornikiem na rzece Morawce, jest obiektem przeciwpowodziowym, została wybudowane przez Niemców na początku XX wieku, jej wysokość wynosi 17 metrów. Można z jej korony podziwiać piękne panoramy na okoliczne góry: Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie czy Złote. Przechodzimy przez Zaporę na drugą stronę doliny, na drodze asfaltowej skręcamy w lewo idziemy w kierunku Zalewu w Starej Morawie. Zalew jest znanym w okolicy miejscem letniego wypoczynku, znajduje się tutaj drewniane molo z wieżą widokową, akwen wodny gdzie można popływać na desce, kajakiem czy łódką, jest też pole namiotowe, plac zabaw oraz plaża a także ogólnodostępne sanitariaty. Można też wynająć pokój na nocleg.

Po odpoczynku przy Zalewie ruszamy w dalszą drogę, idziemy dalej w kierunku Kletna żółtym szlakiem turystycznym. Szlak ten docelowo prowadzi do Schroniska „Na Śnieżniku”. Wspinamy się w górę szutrową drogą, która doprowadza nas do asfaltu, przed nami znajduje się zabytkowa budowa z kamienia, to XIX-wieczny wapiennik „Łaskawy Kamień”, należący do rodziny Rybczyńskich, którzy w latach 70. XX wieku postanowili się przeprowadzić do Starej Morawy i osiedlić się właśnie w tym pięknym miejscu. Musieli włożyć wiele energii oraz pieniędzy w odbudowę tego jedynego w swoim rodzaju obiektu, będącego zabytkiem architektury, wybudowanego wg projektu K.F. Schinkla. Pokrewne obiekty znajdują się w Niemczech, w Maxen pod Dreznem i Rüdersdorf pod Berlinem. Przy Wapienniku Łaskawy Kamień znajduje się Galeria Autorska Rodziny Rybczyńskich, pracownie druku artystycznego i czerpania papieru oraz pięknie utrzymany ogród japoński. Na szczycie wapiennika znajduje się punkt widokowy z panoramą na okoliczne szczyty, jest tam też zlokalizowane obserwatorium nietoperzy. Zwiedzanie obiektu, enklawy parku i ogrodu japońskiego w towarzystwie przewodnika trwa około 35 - 45 minut, oczywiście za opłatą. Po zwiedzeniu zabytkowego wapiennika, wracamy z powrotem na żółty szlak turystyczny, idziemy wąską asfaltową drogą prowadzącą w kierunku dawnego kamieniołomu marmuru o nazwie „Biała Marianna” na Krzyżniku (710 mnpm). Droga jest bardzo dobrym miejscem widokowym na Zalew i Stronie Śląskie leżące w głębokiej dolinie Siennej Wody, Morawki i Białej Lądeckiej. Po przejściu około 500 metrów skręcamy w lewo za żółtymi znakami w szutrową drogę. Asfalt prowadzi dalej do kamieniołomu oraz do tras rowerowych typu singletrack Pętli Rudka.

Idziemy drogą nad Kletnem w dole widoczne są stawy łowiska pstrągów „Nad Stawami”. Idziemy na skrzyżowaniu w lewo, tutaj droga szutrowa przechodzi w asfalt, schodzimy w kierunku Pensjonatu „Pod Jaskinią”. Po dotarciu do głównej drogi Kletno-Stara Morawa, skręcamy w lewo, żółty szlak prowadzi dalej w górę w kierunku Jaskini Niedźwiedziej, my wracamy w kierunku Starej Morawy. Po prawej stronie drogi towarzyszy nam rzeczka o nazwie Kleśnica, to ona od milionów lat tworzyła i nadal to robi, najpiękniejszą jaskinię w Polsce, znajdującą się w jej górnym biegu. Za rzeczką znajduje się plac sołecki, z kołem młyńskim, małym stawem w którym żyje znana w całej okolicy nutria, jeżeli będziemy zachowywać się cicho może uda się nam ją zobaczyć.

Idąc dalej po prawej dochodzimy do parku linowego, który kiedyś znajdował się w kamieniołomie Kletno I, największym w okolicy, zamkniętym w 1993 roku. Po drugiej stronie drogi znajduje się łowisko pstrągów „Nad Stawami”, warto się tutaj zatrzymać chociażby na kawę, serwują tutaj też pysznego pstrąga.

Ruszamy w dalszą drogę, przed znajomą bryłą zabytkowego Wapiennika skręcamy w prawo i idziemy w dół w kierunku widocznych z oddali kortów tenisowych i hotelu, będącego własnością właściciela Ośrodka Narciarskiego Czarna Góra Resort. Po dojściu do kortów skręcamy w lewo przechodzimy obok starego folwarku, obecnie pensjonatu i po kilku minutach docieramy ponownie do Zalewu w Starej Morawie. Dalej idziemy wzdłuż ścieżki rowerowej aż do stadionu piłkarskiego, po drodze mijając koronę Zapory na rzece Morawce, przez którą już wcześniej przechodziliśmy. Na wysokości stadionu z prawej strony widoczna jest bryła kaplicy Św. Onufrego, odnowionej przez Gminę kilka lat temu. Istnieje możliwość zwiedzenia kaplicy po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się w CETiK-u. Docieramy do siedziby Gminy, która mieści się w zabytkowym pałacu, będącym w XIX i XX wieku siedzibą rodziny, królewny holenderskiej Marianny Orańskiej, właścicielki tzn. „Klucza Strońskiego”, czyli włości od Kamieńca Ząbkowickiego do Starego Mesta i Międzygórza włącznie. Przy pałacu stoi także zabytkowa figura św. Jana Nepomucena oraz dawny kościół ewangelicki z poskręcaną kolumną wotywną, jedyną taką na Ziemi Kłodzkiej. Przechodzimy przez park, kiedyś przypałacowy, obecnie Miejski do ulicy Nadbrzeżnej i dalej ulicy Mickiewicza, po kilku minutach docieramy do miejsca z którego rozpoczęliśmy wycieczkę, czyli Pensjonatu Villa Elise Park. Tutaj kończymy trasę, zapraszając równocześnie do korzystania z naszych kolejnych propozycji wycieczek.

Siehe auf der Karte
Newsletter
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen