Villa Elise, Stronie Śląskie
Trasa 20 SZLAK TURYSTYCZNY – PIESZY PT.  „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KAMIENIOŁOMU W ROGÓŻCE"
  1. Hauptseite
  2. PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KAMIENIOŁOMU W ROGÓŻCE

Trasa 20 SZLAK TURYSTYCZNY – PIESZY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KAMIENIOŁOMU W ROGÓŻCE"

Ankunftsdatum
Abreisedatum

Trasa 20 SZLAK TURYSTYCZNY – PIESZY PT. „PO PIĘKNYCH ZAKĄTKACH STRONIA ŚLĄSKIEGO WYCIECZKA DO KAMIENIOŁOMU W ROGÓŻCE"

Trasa: Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim -> ul. Adama Mickiewicza -> ul. Kościuszki -> ul. Kościelna -> zielony szlak turystyczny -> Przełęcz Pod Chłopkiem -> Kamieniołom w Rogóżce -> Przełęcz Pod Chłopkiem -> czerwony szlak turystyczny -> Stronie Śląskie -> Pensjonat Villa Elise Park w Stroniu Śląskim.

Długość trasy ok. 12,2 km. Dla: dla średniozaawansowanych turystów.

Czas przejścia około 4,5 – 5 godzin.

Dzisiejszą wycieczkę rozpoczynamy na parkingu przed Pensjonatem Villa Elise Park w Stroniu Śląskim. Pensjonat ma bardzo ciekawą historię, mieści się w zabytkowej rezydencji rodziny Loskych - założycieli nieistniejącej już niestety, huty szkła kryształowego, która powstała w roku 1864 z inicjatywy właścicielki tych terenów królewny holenderskiej Marianny Orańskiej. Zabytkowy pensjonat, położony jest u podnóża Sowiej Kopy, nad rzeką Biała Lądecką. Ruszamy na podbój tras turystycznych w Gminie Stronie Śląskie. Dzisiaj wybierzemy się na trasę do nieczynnego kamieniołomu we wsi Rogózka.

Ruszamy w drogę….

Przechodzimy przez bramę wejściową na teren posesji przy pensjonacie Villa Elise Park w Stroniu Śląskim, dochodzimy do ulicy Adama Mickiewicza w Stroniu Śląskim, Skręcamy w prawo w kierunku centrum Stronia Śląskiego, przechodzimy przez most nad rzeką Białą Lądecką i idziemy dalej w kierunku centrum Stronia Śląskiego. Przechodzimy przez duże skrzyżowanie w kierunku ul. Kościuszki, dalej ulicą Kościelną w kierunku barokowego kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz św. Maternusa w Stroniu Śląskim. Przy kościele warto zatrzymać się na dłużej, ma piękne wyposażenie a obchodząc go dookoła natkniemy się na tablicę nagrobną rodziny Loskych, założycieli Huty Szkła w Stroniu oraz pierwszych właścicieli pięknej willi, sprzed której rozpoczęliśmy dzisiejszą wycieczkę. Po drugiej stronie drogi znajduje się zabytkowy budynek dawnej szkoły, która działała tutaj już za czasów niemieckich, obecnie w budynku z czerwonej cegły mieści się Zespół Szkół Samorządowych.

Idziemy w dalszym ciągu zielonym szlakiem turystycznym w kierunku Stronia – Wsi, po dojściu do drogi 392, łączącej Stronie z Sienną idziemy chodnikiem po lewej stronie drogi, wzdłuż potoku o nazwie Sienna Woda. Po przejściu ok. 600 metrów skręcamy w prawo za zielonym szlakiem i stromą szutrową drogą idziemy w kierunku Przełęczy Pod Chłopkiem. Z drogi możemy podziwiać widoki na Krzyżnik, Rudkę, Janowiec oraz Czarną Górę. Po dotarciu do Przełęczy, warto tutaj zrobić kilka minut odpoczynku, znajdują się tam ławki i stół, więc można skusić się w tym miejscu na posiłek regeneracyjny przed dalszą częścią naszej wycieczki. Po odpoczynku ruszamy w dalszą drogę, idziemy w lewo, na kolejnej krzyżówce skręcamy w prawo w dół w kierunku wsi Rogóżka. Zielony szlak prowadzi prosto w kierunku Przełęczy Puchaczówka (862 mnpm). Schodzimy w dół, drogą poprowadzoną przez szeroką łąkę, po obu stronach której zauważyć można drzewa owocowe, najczęściej jabłonie. Gdzieniegdzie też wyłaniają się ruiny dawnych domostw, przed II wojną światową w tym miejscu znajdowała się prężnie działająca wieś, obecnie po niej pozostały tylko wspomnienia. Możemy się poczuć, spacerując przez tą okolicę, jakbyśmy byli w Bieszczadach.Niejeden turysta nazywa to miejsce, właśnie….kłodzkimi Bieszczadami.

Schodzimy do głębokiej doliny Konradowskiego Potoku, po lewej stronie znajdują się ruiny dawnego kościoła, po prawej jest wejście do dużego kamieniołomu marmuru, eksploatowanego jeszcze w latach 90. XX wieku. Na głównej ścianie kamieniołomy znajduje się jaskinia o długości około 300 metrów odkryta przez strońskich grotołazów w 1982 roku, my do niej nie wejdziemy ponieważ do jej zwiedzenia potrzebny jest specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy, jak liny, uprzęże, kaski oraz dobre oświetlenie. Jeszcze w I połowie XX wieku w kamieniołomie znajdowała się kolejna jaskinia, która była bardzo licznie odwiedzana przez turystów, ale przegrała z ekonomią, bardziej opłacało się pozyskiwać kamień niż prowadzić działalność turystyczną w jaskini. W wyniku ciągłych odstrzałów marmuru, jaskinia się zawaliła. W pobliżu kamieniołomu znajduje się zabytkowy, zniszczony wapiennik, warto tam podejść choćby po to, żeby zobaczyć urządzenie, w którym kiedyś wypalano wapno. Idąc drogą w dół dotarlibyśmy do wsi Konradów, my jednak wracając z powrotem do Stronia, pójdziemy początkowo drogą, którą tu dotarliśmy z Przełęczy Pod Chłopkiem.

Idziemy w górę, szutrową znaną nam już drogą, docieramy do zielonego szlaku turystycznego, od Przełęczy Pod Chłopkiem idziemy dalej już szlakiem turystycznym czerwonym, który doprowadza nas do dużego rozdroża nad Kątami Bystrzyckimi. Czerwony szlak skręca w lewo w kierunku Lądka – Zdroju , my dalej idziemy prosto szutrową drogą w kierunku Stronia Śl. Po przejściu około 1,5 kilometra wychodzimy z lasu i naszym oczom ukazuje się piękna panorama na Stronie Śląskie, Góry Złote oraz Bialskie. To miejsce gdzie możemy się zatrzymać na dłużej, po lewej stronie drogi jest las, który miejscowi nazywają „szkolnym laskiem”, od szkoły która znajduje się nieopodal. Jest to dobre miejsce na ognisko oraz na szukanie grzybów, głównie podgrzybków oraz koźlaków, przez lasek prowadzi też końcowa część trasy rowerowej Singletrack Pętla Stronia Śląskiego, która zaczyna się na stokach Czarnej Góry. Schodzimy do ulicy Kościelnej, następnie do Kościuszki i dalej znaną nam już drogą, którą wyruszaliśmy na wycieczkę sprzed Pensjonatu Villa Elise Park. Tutaj kończymy trasę, zapraszając równocześnie do korzystania z naszych kolejnych propozycji wycieczek, nie tylko pieszych ale także rowerowych.

Newsletter
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen