Villa Elise, Stronie Śląskie
Trasa 2 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI NA PRZEŁĘCZ SUCHĄ PRZEZ WIELKIE ROZDROŻE”
  1. Hauptseite
  2. Trasa 1 BIALSKIMI BEZDROŻAMI NA PRZEŁĘCZ SUCHĄ PRZEZ WIELKIE ROZDROŻE

Trasa 2 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI NA PRZEŁĘCZ SUCHĄ PRZEZ WIELKIE ROZDROŻE”

Ankunftsdatum
Abreisedatum

Trasa 2 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI NA PRZEŁĘCZ SUCHĄ PRZEZ WIELKIE ROZDROŻE”

Trasa: Bielice parking->Czarny Dukt-> tzn. 13 Ultrabiel-> Bialski Dukt-> Wielkie Rozdroże->Przełęcz Sucha->Dukt nad Spławami-> Czarny Dukt->Bielice parking

Długość trasy ok. 13 km. Dla średniozaawansowanych narciarzy.

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w górnych Bielicach, obok stawu przeciwpożarowego, około 15 kilometrów od stolicy gminy, Stronia Śląskiego. Kiedyś w tym miejscu znajdowała się osada Nowa Biela, która za czasów, kiedy mieszkali tutaj niemieccy osadnicy, była prężnie działającą wsią z apteką, tartakiem szkolą oraz karczmą. Wsią która przed II wojną światową, liczyła grubo ponad 150 mieszkańców. Obecnie górna część wsi jest całkowicie wyludniona, za to od 2013 roku rozwija się tutaj narciarstwo biegowe. Trasy przygotowywane są tutaj przez gminny ratrak o nazwie ”Miś, zakupiony 8 lat temu w ramach projektu rozwoju tras narciarstwa biegowego przez Gminę Stronie Śląskie. W utrzymaniu tras w Górach Bialskich, po stronie czeskiej zwanych Rychlebskimi Horami, pomagają naszemu misiowi dwa ratraki czeskie, własność czeskiego schroniska Paprsek (po polsku Promyk).

Nasza dzisiejsza trasa choć stosunkowo krótka, nie należy do najłatwiejszych. Będziemy musieli pokonać po drodze kilka stromych podejść oraz bardzo stromych zjazdów. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Ukoronowaniem wysiłku, podjętego na trasie biegowej dzisiaj będzie wejście na bardzo „słoneczną” Przełęcz Suchą… ale o tym później, teraz ruszamy na trasę.

Po zaparkowaniu samochodu na parkingu przy stawie p-poż w górnych Bielicach schodzimy w dół, tak jakbyśmy wracali z powrotem w kierunku Stronia. Pomiędzy stawem a mostkiem, skręcając w lewo wchodzimy na drogę zwaną Czarnym Duktem. Jedziemy tą drogą ok 1 kilometr w górę , łagodnie wznoszącą się drogą w głębokiej dolinie rzeki Bielawki. Na skrzyżowaniu skręcamy ostro w prawo, początkowo jedziemy delikatnie wznosząca się głęboką doliną aby po dotarciu do zakrętu w lewo, piąć się w górę bardzo stromą ścianką, tutaj albo ściągamy narty albo wspinamy się pod górę „jodełkujac” na nartach biegowych. Strome podejście liczy sobie około 300 metrów, przechodząc dalej w coraz łagodniejsze aż do dotarcia do drogi o nazwie Bialski Dukt.

Droga jest przepiękna widokowo, po lewej stronie odsłaniają się nam piękne panoramy na dolinę, którą biegnie droga o nazwie Czarny Dukt. Po około 1 kilometrze docieramy do dużego rozdroża o nazwie Pięć Dróg lub Wielkie Rozdroże. Tutaj krzyżują się szlaki w kierunku Przełęczy Dział, Suchej Drogi do Bolesławowa, drogi w kierunku wsi Młynowiec oraz na Przełęcz Suchą. My skręcamy w lewo, w kierunku Przełęczy Suchej. Mamy do pokonania odległość około 1,3 kilometra, początkowo łagodnym podjazdem później coraz bardziej stromym aż do samej przełęczy. Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy rozdrożem a przełęczą docieramy do skrzyżowania gdzie droga skręca w lewo w dół, jest to alternatywa jeżeli chcemy skrócić sobie trasą i szybciej dotrzeć do parkingu w Bielicach. Drogę ta nazywamy Łącznikiem, którym zjeżdżając w dół dotrzemy do Czarnego Duktu. Uwaga zjazd jest bardzo stromy! My jednak biegniemy dalej prosto w kierunku Przełęczy. Na Przełęczy znajduje się drewniany schron turystyczny, w którym możemy odpocząć w przerwie na posiłek. Przełęcz Sucha jest tez trzecią najwyższą przełęczą w Gminie Stronie Śląskie, przełęczą pięknie nasłonecznioną, na której można się szybko ogrzać i wysuszyć w promieniach słonecznych, po szybkim i wymagającym podejściu, biegając po naszej trasie lub jeszcze bardziej wymagającej trasie na Drodze Marianny z Nowej Morawy. Po odpoczynku, ruszamy dalej w lewo, Drogą nad Spławami w kierunku Bielic. Trasa jest bardzo przyjemna, praktycznie poruszamy się po płaskim odcinku drogi. Po przebiegnięciu około 2,5 kilometra docieramy do skrzyżowania, Droga Nad Spławami prowadzi dalej w kierunku Szengenów Wielkiego i Małego, my skręcamy w lewo i początkowo bardzo stromym 4 kilometrowym zjazdem, drogą o nazwie Czarny Dukt  zjeżdżamy do parkingu w górnych Bielicach.

W Bielicach kończymy wycieczkę, po jednej z Gminnych tras w Górach Bialskich, w Gminie Stronie Śląskie. Zapraszamy do kontynuacji naszych biegówkowych propozycji.

Newsletter
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen