Villa Elise, Stronie Śląskie
Trasa 8 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI NA CZERNICĘ PRZEZ WIELKIE ROZDROŻE”
  1. Hauptseite
  2. BIALSKIMI BEZDROŻAMI NA CZERNICĘ PRZEZ WIELKIE ROZDROŻE

Trasa 8 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI NA CZERNICĘ PRZEZ WIELKIE ROZDROŻE”

Ankunftsdatum
Abreisedatum

Trasa 8 SZLAK NARCIARSTWA BIEGOWEGO W GÓRACH BIALSKICH PT. „BIALSKIMI BEZDROŻAMI NA CZERNICĘ PRZEZ WIELKIE ROZDROŻE”

Trasa: Bielice parking->Czarny Dukt-> tzn. Łącznik pomiędzy Wielkim Rozdrożem a Czarnym Duktem-> Wielkie Rozdroże->Droga w kierunku Przełęczy Dział-> (pieszo) czerwony szlak turystyczny na Czernicę (1083 mnpm)->Wielkie Rozdrocze->Bialski Dukt->13 Ultrabiel->Czarny Dukt-> Bielice parking

Długość trasy ok. 13 km. Dla średniozaawansowanych narciarzy.

Wycieczkę rozpoczynamy na parkingu w górnych Bielicach, obok stawu przeciwpożarowego, około 15 kilometrów od stolicy gminy, Stronia Śląskiego. Kiedyś w tym miejscu znajdowała się osada Nowa Biela, która za czasów, kiedy mieszkali tutaj niemieccy osadnicy, była prężnie działającą wsią z apteką, tartakiem szkolą oraz karczmą. Wsią która przed II wojną światową, liczyła grubo ponad 150 mieszkańców. Obecnie górna część wsi jest całkowicie wyludniona, za to od 2013 roku rozwija się tutaj narciarstwo biegowe. Trasy przygotowywane są tutaj przez gminny ratrak o nazwie ”Miś”, zakupiony 8 lat temu w ramach projektu rozwoju tras narciarstwa biegowego przez Gminę Stronie Śląskie. W utrzymaniu tras w Górach Bialskich, po stronie czeskiej zwanych Rychlebskimi Horami, pomagają naszemu misiowi dwa ratraki czeskie, własność czeskiego schroniska Paprsek (po polsku Promyk).

Nasza dzisiejsza trasa choć stosunkowo krótka, nie należy do najłatwiejszych. Będziemy musieli pokonać po drodze kilka stromych podejść oraz bardzo stromych zjazdów. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie. Ukoronowaniem wysiłku, podjętego na trasie biegowej dzisiaj będzie wejście na szczyt Czernicy (1083 mnpm), gdzie znajduje się drewniana wieża widokowa o wysokości 17 metrów. Od szlaku narciarskiego na wieżę będziemy musieli podejść pieszo, ściągając narty biegowe (proponujemy ich nie zostawiać przy drodze tylko zabrać ze sobą).

Po zaparkowaniu samochodu na parkingu przy stawie p-poż w górnych Bielicach schodzimy w dół, tak jakbyśmy wracali z powrotem w kierunku Stronia. Pomiędzy stawem a mostkiem, skręcając w lewo wchodzimy na drogę zwaną Czarnym Duktem. Jedziemy tą drogą ok 600 metrów w górę, łagodnie wznoszącą się drogą w głębokiej dolinie rzeki Bielawki. Docieramy do pięknie położonego stawu p-poż, warto się tutaj zatrzymać na chwilę, dolina w tym miejscu wygląda przepięknie. Kontynuujemy dalej w górę, trasa robi się coraz bardziej stroma, po przejechaniu ok 2 kilometrów, na skrzyżowaniu skręcamy z Czarnego Duktu ostro w prawo na Czarnobielski Dukt, tzn Łącznik. Stromym podejściem, drogą wijącą się jak wąż ruszamy w górę w kierunku Wielkiego Rozdroża. Po około 1 kilometrowym podbiegu docieramy do kolejnego skrzyżowania, jadąc w lewo pod górę dotarlibyśmy do Przełęczy Suchej, my skręcamy w prawo i zjazdem po chwili docieramy do Wielkiego Rozdroża, zwanego również Pięcioma Drogami. Z Rozdroża ruszamy niebieskim szlakiem turystycznym w kierunku Przełęczy Dział, niewiele osób wie, że pod grubą warstwą śniegu, która znajduje się pod naszym nartami droga jest asfaltowa. Tym asfaltem można dotrzeć z Nowego Gierałtowa na Przełęcz Suchą, przez Przełęcz Dział na rowerze szosowym latem. Ale my jesteśmy tutaj zimą i jedziemy dalej na biegówkach…w kierunku Czernicy.

Jedziemy bardzo przyjemną, płaską trasą wzdłuż niebieskiego szlaku turystycznego , po przebiegnięciu około 1,5 kilometra docieramy do źródełka, miejsca gdzie można odpocząć i nabrać wody. Po odpoczynku i przejściu 200 metrów docieramy do czerwonego szlaku turystycznego i skręcamy w prawo w górę w wąską ścieżkę, ściągamy narty biegowe idąc cały czas za znakami czerwonymi. Po przejściu około 20 minut jesteśmy na szczycie Czernicy. Do Czernicy z parkingu w Bielicach mamy około 7 kilometrów. Na wieże wchodzimy NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ. Wieża powstała w roku 2014, z inicjatywy lokalnego przyrodnika, przewodnika sudeckiego. Przy wieży znajdują się ławy i stoły turystyczne, można tutaj wygodnie odpocząć po trudach wędrówki. Krzyżują się na szczycie szlaki turystyczne, żółty i czerwony, na rogaczu wszystkie kierunki dokąd prowadzą są opisane wg zasad PTTK. Z wieży roztacza się panorama na Masyw Śnieżnika, Góry Złote, Bardzkie, Bystrzyckie, Bialskie oraz na czeskie Rychlebskie Hory i Wysoki Jesennik z Pradziadem.
Z Czernicy schodzimy drogą wejścia, czerwonym szlakiem turystycznym. Po dotarciu do drogi skręcamy w lewo i wracamy do Wielkiego Rozdroża, na którym skręcamy w lewo w kierunku Bialskiego Duktu na tzn. 13 Ultrabiel.

Droga jest przepiękna widokowo, po prawej stronie odsłaniają się nam piękne panoramy na dolinę, którą biegnie droga o nazwie Czarny Dukt. Po około 1 kilometrze docieramy do skrzyżowania, skręcamy z Bialskiego Duktu w prawo i zjeżdżamy w dół w kierunku głębokiej doliny rzeczki Bielawki. Uwaga na zjeździe, jest naprawdę stromy.

Po dojechaniu do kolejnego skrzyżowania skręcamy w lewo na Czarny Dukt i dalej już tą drogą cały czas w dół, łagodnym zjazdem. Po około 1 kilometrze  docieramy do parkingu w Bielicach, kończąc naszą wycieczkę po jednej z Gminnych tras w Górach Bialskich. Zapraszamy do kontynuacji naszych biegówkowych propozycji.

Newsletter
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen