Villa Elise, Stronie Śląskie

Ziemia trzech mórz

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Ziemia trzech mórz

29 marca 2021

Czy wiesz, że Kotlinę Kłodzką można bez wahania nazwać „ziemią trzech mórz”? Powodem tego jest fakt, że źródła z tego regionu zasilają rzeki płynące do trzech różnych mórz – Bałtyckiego, Północnego oraz Czarnego

Kotlina Kłodzka to miejsce pełne geograficznych i geologicznych ciekawostek. Jedyne w sowim rodzaju Góry Stołowe (ok. 65 km od Villi Elise), to jedne z nielicznych w Europie gór płytowych. Torfowisko pod Zieleńcem (ok. 55 km od Villi Elsie) to z kolei unikat pod kątem roślinności i krajobrazu, przypominających epokę lodowcową. Z kolei Jaskinia Niedźwiedzia to jedna z najbogatszych form krasu na terenie Polski.

Skoro mówimy już o terenie całego kraju, to aż 99,7% powierzchni Polski stanowi zlewisko Morza Bałtyckiego – pozostałe, to zlewiska Morza Czarnego (0,2%) i Północnego (0,1%). Kotlina Kłodzka jest z kolei jedynym w Polsce regionem, którego źródła zasilają dorzecza wszystkich trzech wspomnianych mórz.

Ewenementem na skalę europejską jest znajdujący się w Masywie Śnieżnika szczyt o nazwie Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.). To jedno z sześciu miejsce w Europie, gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz. Na jego zachodnich zboczach swoje źródło ma Nysa Kłodzka, główna rzeka regionu, zasilająca wpadającą do Bałtyku Odrę. Z południowo-wschodniego zbocza wypływa Lipkovsky potok, którego wody płyną do Morza Północnego. U stóp wschodniego zbocza leży dolina Morawy, która wpada do Dunaju a następnie do Morza Czarnego. Na Trójmorski Wierch od polskiej strony można dostać się od Jodłowa (ok. 46 km od Villi Elise) lub od strony czeskiej z miejscowości Dolni Morava (ok. 50 km od Villi Elise). Na szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa.

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij