Góry to oczywiście wspaniałe widoki, niezliczone szlaki do wędrówek, możliwości innych form aktywności fizycznej jak narty zjazdowe, biegówki, rower czy konne wyprawy. Nie zawsze uda się nam trafić w idealną pogodę, która pozwoli w pełni cieszyć się urokami gór. Co robić w górach gdy warunki atmosferyczne storpedują nasze plany? Oto kilka podpowiedzi.
Villa Elise w Stroniu Śląskim to świetne miejsce na rodzinne wakacje lub weekendowy wypad. Usytuowanie u podnóża Masywu Śnieżnika sprawia, że nie sposób się tam nudzić. Górskie wędrówki, wyprawy rowerowe czy zimowe szaleństwa na stokach Czarnej Góry to sprawdzone sposoby na aktywny wypoczynek.
Co robić w górach w czasie niepogody?
Jaskinia Niedźwiedzia – położona w Kletnie (ok.10 km od Villi Elise) najdłuższa jaskinia po polskiej stronie Sudetów. To jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, z wieloma formami naciekowymi i krasowymi. Została odkryta w 1966 r. Wewnątrz odnaleziono kości prehistorycznych zwierząt jak niedźwiedź, hiena i lew jaskiniowy. Od 1983 r. Jaskinia Niedźwiedzia jest udostępniona dla zwiedzających. Czynna jest przez cały tydzień z wyjątkiem poniedziałków i czwartków w godzinach 9.00-16.40.
Kopalnia Złota – zlokalizowana w Złotym Stoku (ok. 25 km od Villi Elise) kopalnia złota oraz arsenu, w której prace wydobywcze prowadzono przez niemal 700 lat (do 1961 r.). To idealne miejsce by poznać historyczne metody pozyskiwania cennego kruszcu. Na miejscu trudno o nudę – podziemna zjeżdżalnia, przejazd kolejką górniczą czy spływ podziemną rzeką to niecodzienne atrakcje nie tylko dla najmłodszych. Można tam również zwiedzić średniowieczną osadę i na własnych nogach i rękach sprawdzić jak w zamierzchłych czasach radzono sobie z napędzaniem różnych urządzeń. Całość uzupełnia poszukiwanie złota.
Twierdza Kłodzka – budowla warowna w Kłodzku (ok. 35 km od Villi Elise), należąca do systemu obronnego miasta między XVII a XVIII w. Jej budowa rozpoczęła się w 1557 r. Powierzchnia warowni wynosi 30 ha. W 1970 r. nakręcono w niej fragment ostatniego odcinka serialu Czterej pancerni i pies. Między kazamatami zaparkowany został nawet czołg Rudy 102. Zwiedzanie Twierdzy to doskonała lekcja historii Ziemi Kłodzkiej. Wycieczka korytarzami, z których niektóre mają zaledwie 90 cm wysokości czy wystrzał z armaty, pozwolą poczuć klimat tego niezwykłego miejsca.
Podziemna Trasa Turystyczna – udostępniona dla zwiedzających część podziemi pod kłodzką starówką. Trasa liczy 700 m długości i znajduje się w niej kilkanaście sal tematycznych z eksponatami. Podziemia Kłodzka to efekt wieloletnich prac budowlanych mieszkańców, którzy kilkupoziomowe piwnice wykorzystywali m.in. jako magazyny żywności i schronienie przed najeźdźcami w czasach wojen.
Park Trampolin – zlokalizowany w Kłodzku Jump World to świetna atrakcja dla najmłodszych. W Parku Trampolin można wyszaleć się do woli na specjalnych torach przeszkód, skacząc do basenu z gąbkami czy próbując swoich sił w „podniebnej” koszykówce.
Cinema 3D – położone w Kłodzku kino, prezentujące nowości.
Muzeum Papiernictwa – barokowy młyn papierniczy w Dusznikach-Zdroju (ok. 50 km od Villi Elise), w którym nadal wytwarzany jest papier czerpany według średniowiecznej techniki. Jedną z atrakcji zwiedzania jest możliwość własnoręcznego wykonania kartki papieru.
Muzeum Filumenistyczne – to unikatowe muzeum znajdujące się w Bystrzycy Kłodzkiej (ok. 25 km od Villi Elise), w którym zgromadzono eksponaty związane z ogniem, zapałkami oraz zapalniczkami. To jedyny tego typu obiekt w Polsce.
Kaplica Czaszek – zlokalizowana w Kudowie-Czermnej (ok. 65 km od Villi Elise) XVIII-wieczna kaplica, której ściany wyłożone są kośćmi i czaszkami ofiar wojen oraz epidemii chorób zakaźnych. Zwiedzanie tego miejsca przyprawia o gęsią skórkę.