Villa Elise, Stronie Śląskie

Current

Check-in
date
Check-out
date

Ptaki w naszej okolicy

Dziś Światowy Dzień Ptaków, przybliżymy więc Wam temat awifauny naszych okolic.
W zasięgu Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju występuje 127 gatunków ptaków. 

Wiosna w Villi Elise przychodzi nieśpiesznie, tak jak w całym Masywie Śnieżnika. Pierwszą oznaką są oczywiście dłuższe dni i temperatury dodatnie. Przebiśniegi, pierwiosnki, krokusy nieśmiało wyglądają spod topniejącego śniegu. Ale u nas najmilszymi zwiastunami końca zimy są  poranne koncerty. Tak bardzo uwielbiane przez Sylwię. Kto z samego rana pokusi się o uchylenie okna usłyszy trele rudzika, tak donośne, że słychać go w całym ogrodzie. Wraz z rozwijaniem terenów zielonych, w trosce o ekosystem, posadziliśmy wiele gatunków krzewów, drzew i bylin. Ku naszej radości ptaki zadomowiły się na dobre, a nawet co roku ich przybywa. Szczególnie doceniają to nasi goście korzystający z przechadzek. 
Dziś Światowy Dzień Ptaków, przybliżymy więc Wam temat awifauny naszych okolic.
W zasięgu Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju występuje 127 gatunków ptaków. (120 ściśle chronionych)
Na otwartych terenach osiedli ludzkich i śródpolnych zadrzewień osiedli ludzkich występują między innymi: bociany białe, czeczotki, dudki, gąsiorki, strzygły i płochacze oczywiście górskie. 
Ptaki terenów leśnych to występujące w wielu odmianach dzięcioły puszczyki, siniaki i muchołówka żałobna.
Bocian czarny, cietrzew, jastrząb, głuszec czy puchacz o łatwej do zapamiętania przez dzieci nazwie Bubo bubo to także mieszkańcy lasów.
Środowisko wodne, trzcinowe, wodno-błotne zamieszkują biegówki, czajki, kokoszki, perkozy, pliszki górskie, zimorodki, czaple, które w locie składają szyje w kształt litery S.
Nie sposób wymienić wszystkich 127 gatunków naszych skrzydlatych przyjaciół. Według nas na szczególną uwagę zasługuje pluszcz zwyczajny. To ciekawostka ornitologiczna naszych czystych górskich rzek, strumieni i potoków. Niewielkich rozmiarów, ciemnobrązowy ptaszek udekorowany jest białą plamą biegnącą od podgardla do piersi. Pluszcz buduje gniazdo dwuwarstwowe na półkach skalnych nad wodą. Siedemnaście dni od złożenia jajeczek wykluwają się pisklęta. Ciekawe jest to, że po opuszczeniu gniazda przez parę kolejnych dni karmione jeszcze przez rodziców małe pływają z nurtem rzeki, chowają się w zaroślach i kamieniach. Zdolność do lotu nabywają dopiero po paru dniach. Ptaszki te posiadają dodatkową powiekę, dzięki której widzą pod powierzchnią wody. Mają również szereg innych przystosowań np. hydrofobową warstwę pokrywającą pióra. Ułatwia im to nurkowanie, pod wodą wytrzymują około minuty.
Tematy ornitologiczne są bardzo interesujące. Wiele z wymienionych gatunków można u nas zaobserwować, np. myszołowy tak dzielnie strzegące swojego terytorium, że odważyły się zaatakować naszego drona dokumentującego okolice!

Staramy się jak najmniej ingerować w ich środowisko naturalne, uczymy się żyć w symbiozie z naszymi skrzydlatymi sąsiadami.

See on the map
Newsletter
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close