Villa Elise, Stronie Śląskie
  1. Hauptseite
  2. 10 powodów, dla których warto jechać w Sudety

10 powodów, dla których warto jechać w Sudety

Ankunftsdatum
Abreisedatum

10 powodów, dla których warto jechać w Sudety

24 März 2021

Czy Sudety to ciekawe miejsce na wypoczynek? Co wyróżnia je na tle pozostałych pasm górskich? Oto kilka powodów, które z pewnością przekonają Cię, że Sudety to miejsce idealne dla Ciebie.

Chcesz pojechać w góry, ale paraliżuje Cię brak doświadczenia w zdobywaniu szczytów? A może uważasz, że góry są nudne, pozbawione atrakcji i cywilizacji? Koniecznie musisz pojechać w Sudety by na własne skórze przekonać się jak ciekawym są regionem. Oto kilka powodów, dla których warto pojechać w Sudety.

Piesze wędrówki w Sudetach

Góry to przede wszystkim wspaniałe widoki. Setki kilometrów szlaków, jakie przecinają Sudety czekają na Ciebie. Warto wybrać taki, który nie tylko pozwoli Ci cieszyć się niezapomnianymi panoramami, ale będę również dostosowane do Twojej kondycji i doświadczenia w górskich wędrówkach. Na szczęście Kotlina Kłodzka pod względem zdobywania szczytów jest regionem bardzo bezpiecznym. Szlaki są przeważnie dobrze oznakowane, trudno o kilkusetmetrowe przepaście czy pionowe ściany, których nie pokonasz bez specjalistycznego sprzętu. Żółty szlak ze Stronia Śląskiego zaprowadzi Cię na Śnieżnik, najwyższy szczyt Kotliny Kłodzkiej (1424 m n.p.m.). Jeśli udasz się do Karłowa (ok. 60 km od Villi Elise), będziesz mieć możliwość odwiedzenia Błędnych Skał (853 m n.p.m.) lub Szczelińca (919 m n.p.m.) - najwyższego szczytu Gór Stołowych. Czekają tam na Ciebie niezwykłe formy skalne, ukształtowane niegdyś przez pramorze. Spacerując skalnym labiryntem, tak naprawdę przemierzać będziesz dno dawnego morza.

Ciekawa historia

Kotlina Kłodzka pełna jest wspaniałych zabytków, świadczących o niezwykłej historii tego miejsca, w którym ścierały się ze sobą kultury niemiecka, czeska, austriacka, żydowska i czeska. Do najciekawszych zabytków regionu należą Twierdza Kłodzka i most św. Jana w Kłodzku (ok. 35 km od Villi Elise), Muzeum Papiernictwa oraz Dworek Chopina w Dusznikach-Zdroju, w którym koncertował sam wybitny kompozytor (ok. 50 km od Villi Elise), Kaplica Czaszek w Kudowie-Czermnej (ok. 65 km od Villi Elise), Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach (ok. 50 km od Villi Elise), Pałac Gorzanów (ok. 30 km od Villi Elise), starówka w Bystrzycy Kłodzkiej (ok. 25 km od Villi Elise).

Jaskinia Niedźwiedzia

Podziemia od wieków fascynują ludzi, wszak są wielka niewiadomą, która skrywa tajemnice. Czasami natura odkrywa je przed nami a doskonałym miejscem by zobaczyć jak fascynujący może być podziemny świat jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie (ok. 10 km od Villi Elise). Została ona odkryta w 1966 r. To jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, pełna krasowych form naciekowych ze stalaktytami na czele. Znajdują się w niej również odkryte w jaskini szczątki prehistorycznych zwierząt.

Blisko Czech

Kotlina Kłodzka to doskonała baza wypadowa by zapoznać się z atrakcjami w Czechach. Ścieżka w obłokach w Dolni Moravie, zamki w Opoczniei i Novym Mescie nad Matują, niezwykły szpital

Kuks oraz Zoo Sfari w Dvur Kralove czy też Skalne Miasto w Adrszpachu to jedne z ciekawszych propozycji. Z Kotliny Kłodzkiej niedaleko jest do Pragi (ok. 150 km od granicy) oraz na Morawy, gdzie znajdują się niezwykłe jaskinie Moravsky Kras (ok. 150 km od granicy).

Uzdrowiska w Kotlinie Kłodzkiej

Kotlina Kłodzka to zagłębie uzdrowisk. Kudowa-Zdrój, Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lądek-Zdrój oraz Długopole-Zdrój znane są z leczenia wielu schorzeń, w tym kardiologicznych, pulmonologicznych, ortopedycznych. Co ważne, wcale nie trzeba być kuracjuszem danego uzdrowiska by skorzystać z jego bogatej oferty leczniczej. Lądek-Zdrój, oddalony od Villi Elise o ok. 10 km, to najstarsze uzdrowisko w Polsce, które słynie z pięknego Zakładu Przyrodoleczniczego Wojciech.

Trasy rowerowe w Sudetach

Kotlina Kłodzka to także setki kilometrów tras rowerowych, w tym popularnych w ostatnim czasie single tracków. Kilka takich jednokierunkowych ścieżek znajduje się w Stroniu Śląskim. Rowerem przejdziemy się także po najwyższych partiach Czarnej Góry, wjeżdżając na nią kolejką krzesełkowa. W stacji narciarskiej Czarna Góra znajduje się również trasa do downhillu, oceniana przez ekspertów jako najtrudniejsza w Polsce.

Narty w Sudetach i Kotlinie Kłodzkiej

Sudety słyną z nart. Kotlina Kłodzka w tej kwestii nie jest białą plamą. Zieleniec i Czarna Góra co roku w rankingach na najlepsze ośrodki narciarskie w Polsce plasują się w czołówce. Znajdziemy w nich świetnie przygotowane trasy o różnym stopniu trudności a także szkoły z instruktorami i wypożyczalnie sprzętu. Kto preferuje narciarstwo klasyczne również nie zawiedzie się Sudetami. Kotlina Kłodzka oferuje kilkaset kilometrów tras biegowych, przygotowanych przez ratraki i oznakowanych. W okolicach Stronia Śląskiego najlepsze tereny do uprawiania narciarstwa biegowego znajdują się w Bielicach oraz w Masywie Śnieżnika.

Przyroda

Kotlina Kłodzka to jedne z najczystszych miejsce kraju, dzięki czemu można zachwycić się tu przyrodą. Jedną z ciekawostek jest Torfowisko pod Zieleńcem (ok. 55 km od Villi Elise). To bagnisty teren, pełen unikatowych roślin jak brzoza karłowata czy rosiczka. Tamtejszy krajobraz przypominana ten, jaki panował w epoce lodowcowej. Zaś samo Stronie Śląskie, dzięki swojemu położeniu, słynie z wolnego od smogu powietrzem.

Festiwale

Region słynie z przeróżnych festiwali, które cieszą melomanów, miłośników tańca, teatru oraz gór. Duszniki-Zdrój kojarzą się głównie z Międzynarodowym Festiwalem Chopinowskim, najstarszym nieprzerwanie trwającym festiwalem pianistycznym na świecie. Kudowa-Zdrój zaprasza na Festiwal Moniuszkowski. Kłodzko słynie z festiwalu teatralnego Zderzenie a Nowa Ruda kusi kolorowym Międzynarodowym Festiwalem Folkloru. Lądek-Zdrój proponuje coś dla fanów tańca – Międzynarodowy Festiwal Tańca – a także Festiwal Górski, na którym w ostatnich latach wręczane są Złote Czekany, najważniejsze na świecie nagrody dla alpinistów.

Gościnność

Newsletter
Diese Website verwendet Cookies.

Durch den Besuch akzeptieren Sie unsere Cookie-Politik, nach Ihren Browser-Einstellungen. Mehr in der Datenschutzerklärung.

OK, schließen