Villa Elise, Stronie Śląskie
Wapiennik "Łaskawy kamień"
  1. Strona główna
  2. Przewodnik
  3. Okolica
  4. Wapiennik "Łaskawy Kamień"

Wapiennik "Łaskawy kamień"

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Wapiennik "Łaskawy kamień"

Wapiennik "Łaskawy Kamień" w Starej Morawie to zabytkowy piec do wypalania wapna...

Wapiennik "Łaskawy Kamień" w Starej Morawie to zabytkowy piec do wypalania wapna (wapiennik) projektu Karla Schinkela z początku XIX wieku. Znajduje się przy drodze pomiędzy Starą Morawą a Kletnem. Zniszczony wapiennik w roku 1978 nabyła rodzina prof. Jacka Rybczyńskiego, pięknie go odrestaurowała, obecnie służy nie tylko właścicielom ale także turystom. W podziemiach pieca znajduje się Galeria Autorska Rodziny Rybczyńskich, pracownie druku artystycznego i czerpania papieru. Wnętrze wapiennika zajmują obecnie kręte schodki, wyprowadzające na przedostatnią kondygnację budowli gdzie można spotkać nietoperze z rodziny podkowców, w celu ochrony siedliska rozrodczego tych zwierząt w wapienniku powstało obserwatorium.
Teren wokół wapiennika zajmuje ogród, w którym rozsiane są przeróżne fragmenty rzeźb ocalonych z okolicznych dworów i parków oraz niewielki ogród japoński z czerwoną, drewnianą bramą i mostkiem, przemyślnie umieszczonymi kamieniami, głazami i roślinami.

Kontakt tel. kom. 695 205 787.

Wapiennik można zwiedzać przez cały rok.

 

Lokalizacja atrakcji

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij