Villa Elise, Stronie Śląskie
Wapiennik "Łaskawy kamień"
  1. Strona główna
  2. Atrakcje Regionu
  3. Wapiennik "Łaskawy Kamień"

Wapiennik "Łaskawy kamień"

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Wapiennik "Łaskawy kamień"

Wapiennik "Łaskawy Kamień" w Starej Morawie to zabytkowy piec do wypalania wapna...

Wapiennik "Łaskawy Kamień" w Starej Morawie to zabytkowy piec do wypalania wapna (wapiennik) projektu Karla Schinkela z początku XIX wieku. Znajduje się przy drodze pomiędzy Starą Morawą a Kletnem. Zniszczony wapiennik w roku 1978 nabyła rodzina prof. Jacka Rybczyńskiego, pięknie go odrestaurowała, obecnie służy nie tylko właścicielom ale także turystom. W podziemiach pieca znajduje się Galeria Autorska Rodziny Rybczyńskich, pracownie druku artystycznego i czerpania papieru. Wnętrze wapiennika zajmują obecnie kręte schodki, wyprowadzające na przedostatnią kondygnację budowli gdzie można spotkać nietoperze z rodziny podkowców, w celu ochrony siedliska rozrodczego tych zwierząt w wapienniku powstało obserwatorium.
Teren wokół wapiennika zajmuje ogród, w którym rozsiane są przeróżne fragmenty rzeźb ocalonych z okolicznych dworów i parków oraz niewielki ogród japoński z czerwoną, drewnianą bramą i mostkiem, przemyślnie umieszczonymi kamieniami, głazami i roślinami.

Kontakt tel. kom. 695 205 787.

Wapiennik można zwiedzać przez cały rok.

 

Lokalizacja atrakcji

Zobacz na mapie
Newsletter
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij