Historia Villa Elise

Historia Villi Elise wciąż pełna jest zagadek.
Zbudowana przed ponad wiekiem secesyjna willa to dawna rezydencja rodziny Loskych – założycieli i właścicieli pobliskiej huty szkła kryształowego (wcześniej znanej jako Oranienhuette, obecnie Huta Szkła Kryształowego “Violetta”). Nazwa rezydencji, nie zmieniana od zarania istnienia willi, pochodzi od imienia synowej Franza Losky – Elisy.

Po latach prosperity huty, nastały czasy kryzysu spowodowane wybuchem I wojny światowej, jak również późniejszym ogólnoświatowym kryzysem gospodarczym.  Po II wojnie światowej willa wraz z hutą zostały upaństwowione. Huta Szkła funkcjonowała nadal, choć z mniejszym splendorem.

W tych czasach utworzono w willi… przedszkole. I widać, było to jedną z kart przeznaczenia willi, gdyż jeden z przedszkolaków tak się w niej rozmiłował, że gdy dorósł, wykupił willę i zainspirował swoich potomnych, by urządzili w niej stylowy hotel.
Pomimo zniszczeń spowodowanych upływem czasu, w willi zachowało się wiele oryginalnych elementów tworzących niepowtarzalny nastrój epoki Młodej Polski – secesji. W apartamentach oraz hallu znajdują się funkcjonujące do dziś, stare piece kaflowe w przepięknych pastelowych kolorach, wykonane z niezwykłym kunsztem i artyzmem. Główny hall zdobią zabytkowe drewniane schody, wzdłuż których zachwyca oryginalnie zachowany duży witraż z fantazyjnym motywem żab i liści nenufarów. Stylową restaurację od drink baru oddzielają doskonale zachowane, ciężkie zabytkowe drzwi przesuwne ze szkła kryształowego, pochodzącego z miejscowej huty.
Gościu – odwiedź nas i poczuj klimat secesji. Wstąp przynajmniej na partyjkę karcianej gry przy dobrej whiskey w atmosferze historii…
Zapraszamy do obejrzenia Galerii historycznych zdjęć związanych z Villą Elise.